Jaroslav Vozáb, tlumočník z Marečku, podejte mi pero!: Zemřel přímo na ulici! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 20. května 2022

Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika

Jaroslav Vozáb, tlumočník z Marečku, podejte mi pero!: Zemřel přímo na ulici!

Jaroslav Vozáb
Jaroslav Vozáb (ČTK, ara)

ZNÁMÉ TVÁŘE, NEZNÁMÉ OSUDY - Byl to dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana. Z fi lmů pak jmenujme jeho nejslavnější – Marečku, podejte mi pero! (1976), v němž jako tlumočník doprovázející zahraniční delegaci pronesl legendární větu: »Hujer, metelesku, blesku!«. Jaroslav Vozáb (†68) byl vynikající herec s nezaměnitelným hlasem, který si předpověděl vlastní smrt.

Hrál ještě v kultovních filmech Na samotě u lesa, Kulový blesk, Vrchní, prchni! nebo Postřižiny. Marečku, podejte mi pero! ale patří mezi jeho neslavnější. Členem Divadla Járy Cimrmana byl Vozáb od roku 1969. V mužském souboru často ztvárňoval ženské postavy.

„To byl zlatej člověk. On uměl dobře devět jazyků... Taky to byl polyhistor. Kdykoliv jsme jeli kolem nějakého hradu, zámku nebo něčeho pozoruhodného v české a moravské krajině, vždy o všem věděl. Zajímavé ovšem je, že když jsme se tam třeba zastavili a chtěli si to prohlédnout, tak on zůstal v autě a říkal: Já to nepotřebuji, já to mám doma v knihách,“ vzpomíná pro deník Aha! na Vozába jeho kolega z divadla Miloň Čepelka (74).

Vozáb byl podle svých kolegů úzkostlivý vůči své tělesné schránce. Říkával, že se nedožije 70 let, protože jeho otec i dědeček zemřeli, když jim bylo 69. „Jako by si na sebe tu náhlou smrt, bylo mu nedožitých 69 let, přivolal! On byl neuvěřitelně zdravý. Ve svém věku měl úplně všechny svoje zuby – a dokonce nespravované, neplombované...

Ale z ničeho nic přišel infarkt. Postihl ho na ulici a ještě ke všemu o Velikonocích,“ vzpomíná Čepelka. „Měli jsme ho všichni rádi. Byl to miláček publika. Vyzařovala z něj opravdovost a upřímnost, on si nikdy na nic nehrál,“ dodává.

Filmografie (výběr):

● Jára Cimrman ležící, spící (1983) – tlumočník

● Slavnosti sněženek (1983) – Trnka● Tři veteráni (1983) – kastelán

● Křtiny (1981) – vrátný

● Trhák (1980) – Levota

● Vrchní, prchni! (1980) – ředitel hotelu

● Kulový blesk (1978) – Drahota

● Marečku, podejte mi pero! (1976) – tlumočník

●  Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974) – hlasatel na výstavě psů

Příště: Zdeněk Dítě, ředitel z Dívky na koštětiPřečtěte si
pelagie
16. 9. 2011 • 09:12

jak vidět od jeho náhlé smrti uplynula už dlouhá doba a vy to publikujete až nyní ...je to trapné , o jiném byste toho napsali mnohem víc a včas....

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.