Rachůnek - Marek - Vašíček: Tři příběhy mrtvých šampionů | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 5. února 2023

Svátek slaví Dobromila, zítra Vanda

Rachůnek - Marek - Vašíček: Tři příběhy mrtvých šampionů

Čeští hokejoví šampioni jsou po smrti
Čeští hokejoví šampioni jsou po smrti (Aha!)

Zavzpomínejte na osudy tří českých hokejistů, jejichž životy ukončila tragická nehoda ruského letounu týmu Lokomotiv Jaroslavl.

Karel Rachůnek (†32) : Vzpomínáte? Rachna, kachna...

To on se měl stát lídrem reprezentace po Jaromíru Jágrovi. Po letech v NHL i KHL vyzrál v jednoho z nejlepších beků Evropy. Byl oporou kamarádům z nároďáku, dokázal zjednat respekt celému týmu.

Vůdčí typ s buldočí povahou na ledě. A přímý, férový chlap. Slzy kanou při vzpomínce na jeho šťastný loňský rok. Jeho příběh hltala celá země. V květnu se mu ve Zlíně narodila dcera Kateřina.

Ve chvíli, kdy táta dal v semifinále MS v Německu veledůležitý vyrovnávací gól Švédům. Nastartoval tak jízdu za zlatem. „Rachna kachna,“ hulákal tehdy komentátor Záruba. Karel byl miláčkem národa.

Jak si ho budeme pamatovat. Třeba jako bijce z posledního MS na Slovensku. Tam se dokázal postavit šílenému Rusovi Arťuchinovi. Vyrazil s ním nekompromisně plexisklo. Byla to »rána turnaje«, smál se tehdy Jaromír Jágr.

Největší úspěch. Mistr světa 2010, bronz z MS 2011; mistr ruské ligy 2003 s Jaroslavlí.

Komu bude nejvíc scházet. Manželce Kateřině, synu Matějovi (3) a dceři Kačence (1). Mladší bratři Ivan (30) a Tomáš (20) hrají ve Spartě.

Proč hrál v Rusku. NHL nedocenila jeho kvality. Přitom odehrál výborné sezony v Ottawě, New York Rangers i New Jersey Devils.

V národním týmu. Byl na třech MS. Odehrál 66 zápasů, dal 3 góly.

Jan Marek (†31) : Byl šťastný táta

Vyrůstal v Jindřichově Hradci, přes Třinec se dostal do Sparty. Tam hokejově dozrál a coby vítěz kanadského bodování se rozletěl do Ruska. I tam kraloval. Nesnášel porážky, kolikrát by se pro tým rozkrájel. Občas žehral na bolístky, nemoci, chodil po doktorech. Ale vždycky se na led vrátil.

Měl šikovné ruce, nezištně hledal své spoluhráče, ale když nebylo zbytí, vypálil. A gólmani lovili puk ze sítě. Miloval dres národního týmu, jak to jen trochu šlo, přijel na sraz. Ještě víc než hokej však miloval svou rodinu. Na sklonku loňského roku propíchl, že bude tátou. Konečně. Těšil se jako malý kluk a své manželce Lucii by snesl modré z nebe.

„Bude to syn, další Honzík v pořadí,“ prozradil na začátku února. Když se pak narodil, byl nejšťastnějším tátou. Tolik se těšil, jak ho naučí bruslit...

Jak si ho budeme pamatovat.  Jako hodného a milého kluka, který na MS v roce 2010, kde se mu zpočátku tolik nedařilo, rozhodl v samostatných nájezdech čtvrtfinále s Finy a semifinále se Švédy.

Největší úspěch. Mistr světa 2010, bronzový z MS 2011, vítěz ruské ligy 2007 s Magnitogorskem.

Komu bude nejvíc scházet. Manželce Lucii a synovi Honzíkovi, celé rodině.

Proč hrál v Rusku. Měl tam skvělé podmínky, hokejisty jeho kalibru si tam vážili. Z NHL mu nenabízeli adekvátní smlouvu.

V národním týmu. Byl šikovný hračička, ale také zarputilý bojovník. Nebál se ani ruského bijce Radulova.

Josef Vašíček (†30) : Zlatý »kondor«

Vždy, když obrovitý útočník se širokým srdcem měnil klub, zůstala za ním vizitka skromného poctivce, který nikdy nic a nikoho neošidil.

Carolině pomohl tenhle bojovník ke Stanley Cupu a v NHL si vysloužil přezdívku Kondor, protože po ledě doslova létal a drtil soupeře. Zámoří i Rusko měl rád, ale těšil se domů na Vysočinu.

„Dostavěl jsem v Brodě barák, takže bych tam chtěl určitě zůstat. Jsem patriot,“ povídal. Pokud jde o létání, krátil si ho oblíbeným pokerem.

„Hrajeme hlavně v letadle, kdy trávíme dlouhé cesty na zápasy nebo ze zápasů,“ vyprávěl.

Člověku se derou do očí slzy při pomyšlení, jak si s ním včera zahrál krutý osud. Možná, že měl Pepík zrovna v ruce čtyři krále když... V pondělí by měl narozeniny, čest jeho památce!

Jak si ho budeme pamatovat. V bájemi opředeném finále MS ve Vídni vstřelil Kanadě do prázdné brány gól na 3:0, a definitivně tak stvrdil titul pro český tým. Se zdviženýma rukama objížděl mantinely a fanoušci plakali štěstím.

Největší úspěch. Mistr světa 2005, vítěz Stanley Cupu 2006, mistr světa  v juniorech 2000.

Komu bude nejvíc scházet. Zdrceným rodičům, sestře vdané v Německu a půvabné přítelkyni Míše.

Proč hrál v Rusku. V létě 2008 mu NY Islanders nečekaně vzkázali, že se jim nevejde na soupisku.

V národním týmu. Byl na třech MS a na OH 2010. Odehrál 68 zápasů, vstřelil 12 branek.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.