Jiřina Švorcová zemřela v léčebně: »Ženě za pultem« selhalo srdce!

Po téměř tříměsíčním boji včera podlehla vleklé nemoci Jiřina Švorcová (†83), jedna z nejkontroverznějších českých hereček minulého století! Před i polistopadová ikona komunistického režimu zemřela v léčebně dlouhodobě nemocných v Praze na Malvazinkách. Veřejný pohřeb rodina neplánuje.
Od května letošního roku byla po komplikacích po zápalu plic a srdečních problémech udržována v umělém spánku. Každý pokus o odpojení z přístrojů končil alarmem, tělo sláblo a orgány pomalu vypovídaly službu. Přestože se před pár týdny probrala, bylo jasné, že sama o sebe se již nikdy nepostará.
Z Vojenské nemocnice v pražských Střešovicích ji proto převezli do Léčebny dlouhodobě nemocných na Malvazinkách, kde mají s péčí o těžce nemocné zkušenosti. Tam včera také zemřela, podle informací deníku Aha! jí selhalo srdce.
„Zasáhlo mě to. To, že ji odvezli do LDN, v našem věku už tak chodí. Pár dní před smrtí se člověk vzchopí a použije všechny síly, co má, a pak přijde ten bolestný konec. Já s tou ženou vycházela jen v dobrém, ona to neměla jednoduché. Spousta lidí byla proti ní. Byla to jedna z nejlepších hereček,“ okomentovala smrt Švorcové její kolegyně Antonie Hegerlíková (87).
Další z někdejších kolegyň Švorcové Jiřina Jirásková (80) tak smířlivá nebyla. „Podívejte se, my jsme se rozešly z občanských důvodů někdy v 60. letech. Co vám mám říct? Byly jsme spolužačky na konzervatoři, pak jsme spolu léta byly kolegyně na Vinohradech. V mládí jsme patřily do té party, které se v Divadle armády říkalo mladá garda,“ říká Jirásková, kterou podle pamětníků vedle politických názorů se Švorcovou rozdělil i muž – Jiří Vala (†76), kterého obě milovaly, ale Švorcové jej Jirásková »přebrala«.
„Dost jsme spolu v té době hrály, a pak nám občanské postoje nedovolily, abychom se spolu dál stýkaly. Nikdy už jsme spolu nepromluvily,“ dodává Jirásková.
Jiřina Švorcová (1928 – 2011)
➤ Absolvovala pražskou DAMU a po ročním angažmá v Hradci Králové se stala členkou Divadla na Vinohradech. Po roce 1968 byla jednou z klíčových postav normalizační kultury a většina národa i kolegů ji začala nenávidět. V roce 1976 ji zvolili do ÚV KSČ a Švorcová se stala předsedkyní nově vzniklého Svazu českých dramatických umělců, kterou zůstala až do jeho zániku v roce 1990.
➤ V roce 1996 neúspěšně kandidovala za komunisty do Senátu na Litoměřicku. Od pádu režimu si nezahrála v žádném fi lmu ani seriálu, přestože nabídky měla. Na tělo jí byla např. psána role matky v nakonec nerealizovaném dramatu Kanibal.
➤ Jediné médium, které Švorcové v poslední době poskytovalo prostor, bylo komunistické rádio Hortus, v němž se věnovala své oblíbené četbě.
Její zdravotní potíže
Duben 2011: Švorcovou kvůli velkým bolestem páteře hospitalizovali na interně neurochirurgie v pražské Ústřední vojenské nemocnici.
Květen 2011: Vyčerpanou herečku postihl zápal plic. Kvůli komplikacím a potížím se srdcem putuje na koronární jednotku. Lékaři ji proto uvedli do umělého spánku.
Červen 2001: V polovině měsíce se Švorcová probrala. Její zdravotní stav se zlepšoval.
Červenec 2011: Herečku převezli do léčebny dlouhodobě nemocných na Malvazinkách.
8. srpna 2011: Švorcová zemřela.