Odbornice na výživu radí: Během svátků je důležitá střídmost

Ať chceme, nebo ne, k vánočnímu veselí odpradávna patří dobré jídlo. Na rozdíl od svátečního menu našich předků je ovšem to současné plné cukru, tuku a alkoholu. Co se v našem těle odehrává během takového obžerství? Proč bychom neměli zatracovat vychlazenou plzeň a jak může s trávením pomoct dobře načasované espresso? O tom všem se rozpovídala biochemička a odbornice na výživu RNDr. Michaela Bebová (34).
Je pravda, že vánoční svátky jsou takovou největší zátěžovou zkouškou našeho zažívání?
„Jak se to vezme. Řekla bych, že je to přímo úměrné tomu, zda již máme nějaký zdravotní problém, jestli jsme sportovně aktivní, případně tomu, kolik nám je let. Ani v jednom z uvedených případů ovšem Vánoce nemusejí být plné trávicích problémů, pokud tedy svátky nevypadají tak, že jenom vaříme, jíme a koukáme u televize na pohádky.“
Co je z hlediska stravy na tomto období nejhorší? Množství? Složení jídel?
„Obojí. Do krátkého časového horizontu jsou zkoncentrovány těžší pokrmy: cukroví, vánočka, na Štědrý den bramborový salát a smažený kapr, na Boží hod kachna s knedlíky, na Štěpána zase něco velkého, hůře stravitelného… Kromě toho vypadneme z rutiny a namísto pohybu spíše lenošíme. A právě nedostatek pohybu má na trávení velký vliv.“
Takže pomůže přidat na pohybu.
„To jistě. Každý den alespoň delší procházka. Zároveň ale o Vánocích rozhodně nebude fungovat, že si něco plošně zakážeme. Měli bychom do toho spíš promítnout střídmost. Takže dát si všechno, ale v malém množství. Dát si kapra, řízek, salát i vánočku s cukrovím, ale po troškách.“
Protože pokud si budeme odpírat, pak něco jen tak ochutnáme a u jednoho kousku nezůstane…
„Přesně tak. Funguje to tak nejen o Vánocích, ale třeba i při hubnutí.“
K tomu mě napadá – co taková ta tradice s postěním kvůli zlatému prasátku? To pak večer taky sníme, co nám přijde pod ruku.
„Tam je problém trochu někde jinde. Po celém dni hladovění je žaludek scvrklý a my si tak vlastně vytváříme podhoubí pro to, že když se večer konečně najíme, bude nám z toho špatně. Proto bych spíš doporučila dát si v čase oběda alespoň polévku, aby byl žaludek připravený pojmout večer to větší množství jídla, případně i alkoholu.“
Tak to můj táta dělá vlastně správně. Ten si vánoční půst vyložil po svém a tvrdí, že do večera je dovolené jíst vánočku a cukroví, nic jiného. A pak to prasátko uvidí.
„A jak mu po tom je?“ (smích)
Musím zaklepat, ale nikdy si zatím nestěžoval. Jaké potíže vlastně během svátků nejčastěji hrozí?
„Taková klasika: pálení žáhy, žlučníkové záchvaty, těžko od žaludku… Paradoxně hrozí ale i zácpa, protože jíme méně zeleniny, o to víc cukru a mouky, nedodržujeme tolik pitný režim a k tomu se málo hýbeme. Diabetiky častěji trápí i bolesti hlavy nebo dehydratace.“
Celý rozhovor naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (15. 12. 2024)