Zdravé Vánoce - Klíčem je rovnováha v jídle i pohybu!

Pro řadu z nás jsou Vánoce obdobím, na které se těšíme kvůli dobrému jídlu a času, který budeme trávit v klidu odpočinkem u pohádek. K tomu se přidá pár návštěv rodiny či přátel, kde se také stoly probíhají pod tíhou cukroví, chlebíčků a dalších dobrot, a my po svátcích zjistíme, že jsme pěkně ztloustli. Podle některých zdrojů jsou lidé během svátečních dní schopni přibrat až 5 kilo. Tím však problémy nekončí, přejídání může vážně ohrozit zdraví. Jak to tedy udělat, abychom si užili sváteční chvíle, a přitom neohrozili své zdraví? Přinášíme rady odborníků a recepty na snídani, oběd, večeři i nezbytné cukroví.
Žádné zásoby
Předvánoční nákupní šílenství už vypuklo před pár týdny. Není divu, když ze všech stran slyšíme, že o Vánocích si musíme dopřát to či ono, a navíc je to nyní za tak výhodnou cenu, že se vyplatí nakupovat do zásoby. Zásoby jídla, které pak nechceme vyhodit a raději ho sníme, také stojí za svátečním přibíráním. „Vařit a péct bychom ideálně měli jen na jeden den. Tak se vám nestane, že budete dojídat smaženého kapra a bramborový salát ještě na Boží hod,“ radí Pavel Suchánek z Fitbee s.r.o. I u nákupů by mělo platit, vzít opravdu jen to, co spotřebujeme, a i když budou během vánočního volna obchody pár dnů zavřené, není to konec světa a velké zásoby jídla nejsou nezbytné. V neposlední řadě platí i to, že co nekoupíme, nenapečeme a nenavaříme, ani nesníme. Když doma nebudou hromady cukroví nebo koupených sladkostí, ani zbytky ze štědrovečerní večeře, tak nás nebude lákat je sníst, ani nebudeme muset litovat, že jídlem plýtváme, když bychom jej museli vyhazovat.
Pitný režim je základ
Nemusí to být ty dva litry tekutin na den, jak máme většinou zafixováno. Odborníci doporučují 30 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Při fyzické aktivitě se pak potřeba tekutin zvyšuje. V zimních měsících, kdy je chladněji, pijeme zpravidla méně. Základem pro pitný režim by měla být obyčejná voda, ale za tekutiny se považují i polévky, mléko, ovoce či zelenina. Na pozoru bychom se měli mít před slazenými nápoji a limonádami. Zapíjení štědrovečerní večeře sladkou limonádou je úplně zbytečná kalorická nálož. Stejně tak pozor na větší množství černé kávy, silného černého čaje a alkoholu. Jeden sklenička piva, vína nebo tvrdého alkoholu může skrývat tolik energie jako malý dezert. Navíc alkohol podporuje chuť k jídlu, což může vést k dalšímu přejídání.
Dodržení pitného režimu také pomůže jako prevence přejídání. Pokud například před každým jídlem vypijeme sklenici vody, zaplníme žaludek a nebudeme mít potřebu tolik jíst.
Pohyb musí být
Po vydatné štědrovečerní večeři si dopřejme příjemnou procházku. Nejenže podpoříme trávení, ale zároveň spálíme část přijaté energie a osvěžíme se na čerstvém vzduchu. Zachovat si během svátků pohybovou aktivitu je klíčové pro udržení váhy. Zábavné aktivity, například bruslení či lyžování, jsou skvělými způsoby, jak spálit přebytečné kalorie a zároveň si zlepšit náladu. Nezapomínejme také na to, že řada sportovišť nabízí o svátcích a mezi svátky zvýhodněné vstupné. Proto nečekejme na nějaká novoroční předsevzetí, ale hýbejme se už o vánočních svátcích.
Oslavy s rozumem
Svátky sice trvají jen pár dní, ale mnoho z nás slaví už nyní na vánočních firemních večírcích a pak se oslavy prodlužují i po skončení svátků až po novoroční večírky. Během této doby snadno zapomínáme na zdravé návyky. Klíčem k udržení váhy i zdraví je proto držet se vyváženého stravování nejen během svátků samotných, ale také v týdnech plných večírků a ochutnávání dobrot. Předejít přibírání je totiž mnohem snazší než se později potýkat s náročným shazováním kil navíc. „Klíčem je rovnováha. Vánoce si můžete užít, aniž byste rezignovali na zdravé návyky. Důležité je dopřát si radost z jídla a současně respektovat potřeby svého těla,“ dodává Monika Zábojníková z projektu Půl talíře.
Celý článek a recepty na zdravější vánoční dobroty najdete v tištěném APŽ číslo 50.