Operace exprezidenta Miloše Zemana (79): Jeho stav je vážný! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. května 2024

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Operace exprezidenta Miloše Zemana (79): Jeho stav je vážný!

Miloš Zeman byl hospitalizován a operován v Motolské nemocnici
Miloš Zeman byl hospitalizován a operován v Motolské nemocnici (Foto Blesk - David Malík, Mária Rušinová)

Kvůli kritickému nedokrvení nohy způsobenému krevní sraženinou musel Miloš Zeman (79) na náhlou operaci. Jak včera uvedla Fakultní nemocnice v Motole, stav exprezidenta je sice stabilizovaný, ale vážný. Jak dlouho bude hospitalizovaný, teď prý nejde odhadnout.

Zeman byl operován ve čtvrtek a nyní je podle informací Aha! na JIP, kde by měl zůstat minimálně do neděle a prozatím za ním nesmí návštěvy. „Pan Miloš Zeman setrvává v hospitalizaci, je ve stabilizovaném, avšak vážném stavu,“ uvedla v prohlášení nemocnice. Podle prohlášení exprezident „absolvoval hybridní výkon se zprůchodněním tepny a obnovením prokrvení“. Ještě ve čtvrtek Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček pro Aha! uvedl, že zdravotní obtíže souvisí i s diabetem. „Předpokládá se zhruba týdenní hospitalizace,“ uvedl Ovčáček. Motolská nemocnice ale včera uvedla, že nyní nelze určit, jak dlouho bude muset prezident ve špitále zůstat. Další informace poskytne se souhlasem Zemanovy rodiny v pondělí. Bývalý prezident byl podle informací Aha! ve čtvrtek na vyšetření poté, co si několik dní stěžoval na bolest v noze. Lékaři ale odhalili komplikaci, kvůli níž v Motole zůstal, a lékaři ho neplánovaně operovali. Přitom ještě ve středu Zeman úřadoval ve své kanceláři v pražské Jaselské ulici.

Amputace již nehrozí

Hybridní zprůchodnění cév je operace, kdy se při operačním zákroku spojí radiolog (lékař, který se zabývá diagnostikou pomocí rentgenových metod) a angiolog (lékař, který léčí onemocnění cév a celé oběhové soustavy). Provedou operaci na dolních končetinách nemocného tak, že zprůchodní ucpané tepny balonkem. Výhodou této metody je úprava postižených tepen ve velkém rozsahu a tak je možné zachránit i takové závažné stavy, které by jinak skončily amputací končetiny.

Slovenské prezidentské volby: Zeman fandí Pellegrinimu a natočil mu videovzkaz

Video se připravuje ...

Odešla tedy cukrovka?

Už na začátku prvního Zemanova mandátu jeho lékaři informovali, že trpí polyfunkční neuropatii. Kvůli té ztrácel cit v nohou, což bývá neurologická komplikace při cukrovce, kterou trpí. V roce 2017 pak pronesl legendární výrok, že mu „odešla cukrovka“, což jeho lékař Miloslav Kalaš vysvětloval tak, že došlo ke snížení hodnot glykemie, za což mohla prezidentova dieta a zhubnutí. V dubnu 2021 pak Zeman oznámil, že se rozhodl přesunout na vozík.

Ve špitále 48 dní v kuse

Během desetiletého prezidentského mandátu pobyl Zeman v nemocnici několikrát. Nejvážnější byl jeho stav na podzim 2021, kdy v Ústřední vojenské nemocnici strávil 48 dní. Zpočátku byl na klinice intenzivní medicíny. Doktoři tehdy nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s chronickým onemocněním. To ale blíže neupřesnili. Zeman dostal výživovou sondu, se kterou musel nějaký čas žít. Z nemocnice se vrátil do zámku v Lánech, kde trávil většinu času do konce mandátu. Péči o něj zajišťovaly zdravotní sestry, které se o něj starají i po jeho odchodu z funkce.

Za Zemanem přijeli Fico s Orbánem. Podávaly se i řízečky

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.