Smysl pro tumor Čechy zasáhl: Proč válcoval konkurenci? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Smysl pro tumor Čechy zasáhl: Proč válcoval konkurenci?

Smysl pro tumor u diváků více než zabodoval
Smysl pro tumor u diváků více než zabodoval (archiv)

Přestože není tuzemským originálem, ale remakem belgického seriálu, měl seriál Smysl pro tumor obrovský dosah! Oslovil nejenom dějem, ale i výpověďmi bojovníků s rakovinou ze sdružení Fuck Cancer.

Příběh ambiciózního studenta medicíny, kterému vážná sice nemoc změnila život, ale pomohla najít lásku a vážit si vlastní rodiny, vysílala Česká televize od 7. ledna do 25. února. Autorem české adaptace je scenárista Matěj Podzimek (43), režie se ujala Tereza Kopáčová (54). Bonusem byli vedle představitele hlavní role Filipa Březiny (28) další skvělí herci. Třeba Tereza Brodská (55), jež nafotila akt, natočila i milostnou scénu. Jiří Bartoška (76) v seriálu zemřel. Na rakovinu, se kterou se potýká i v reálném životě. I to přikovalo diváky k obrazovkám.

Ve všem nadprůměrný

Původní belgická verze Gevoel voor tumor byla oceněna prestižní cenou Prix Europa 2018. Dočká se časem cen i česká verze? Jisté je jedno: série inspirovaná reálným příběhem mladého onkologického pacienta přilákala k obrazovkám průměrně 1,35 milionu diváků s podílem na sledovanosti 31,05 % a stala se jedničkou nedělního hlavního vysílacího času pokaždé, když se vysílala! Zásah Smyslu pro tumor se vyšplhal na 2,97 milionu. Diváci ho sledovali ve velkém i zpožděně a na internetu.

Bavil hlavně ženy

„Seriál vyhledávaly více ženy než muži. Z věkových skupin pak diváky ve věku 45 – 64 let a 15 – 24 let. Nejvyššího podílu dosáhl Smysl pro tumor u vysokoškoláků,“ prozradila vedoucí výzkumu a analýz Renata Týmová. „Regionálně je nadprůměrný zájem u diváků z Prahy, východních Čech a Střední Moravy,“ dodala. Představitele hlavní role všechno dění okolo seriálu natolik zasáhlo, že se sám rozhodl pomáhat a nechal se zapsat do registru dárců kostní dřeně!

Smysl pro tumor: Jiří Bartoška o roli v seriálu

Video se připravuje ...

Řekli o Tumoru...

Brodská: Dostal mě!

„Příběh Smyslu pro tumor mě okamžitě dostal. Ač přináší neuvěřitelně silné téma, tak ho zpracovává odlehčeně. Jedna scéna mě rozpláče, ale u další se hned směju,“ přiznala herečka.

Bartoška: Hradec je zajímavý „Geniální bylo, že většinu natáčení jsem proležel v posteli, takže odpadly všechny ty režijní pokyny typu: Teď přijď zleva, tady si sedni a pak odejdi stejnou cestou. A coby rodák z Pardubic jsem zjistil, že je Hradec Králové zajímavější město. Odtočil jsem tam několik dní,“ prozradil s tím, že v zimě dost mrznul. Kvůli roli mu oholili hlavu a on bytostně nesnáší čepice.

K obrazovkám přitáhl...

...ragbisty.

V komparzu si jich zahrálo i 30 skutečných, dělali partnery hlavnímu hrdinovi.

...zdravotníky.

Před kamerou se objevili doc. MUDr. Tomáš Česák, Ph.D., přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde se natáčelo a 17 tamních zdravotních sester.

...pletařky.

Alžběta Malá, v seriálu Bartoškova vnučka, se totiž musela na kurzu pletení naučit vyrábět čepice.

Momentky ze zákulisí

Na natáčení vzpomíná Filip Březina s láskou. „Cítím obrovskou vděčnost za to, že jsem součástí něčeho tak unikátního,“ svěřil se na svém Instagramu talentovaný mladý muž. „Hluboce děkuju Tereze Kopáčové za šanci, protože bez ní bychom tak dobře nehráli, a Pavlíkovi Berkovičovi za dokonalé záběry a láskyplnou péči,“ dodal.

Filip Březina ukázal zákulisí natáčení Smyslu pro tumor

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.