Otec legendárního Pitavalu Leoš Jirsák (†67): VYHAZOV Z TELEVIZE! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. prosince 2023

Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora

Otec legendárního Pitavalu Leoš Jirsák (†67): VYHAZOV Z TELEVIZE!

1970 FKÚ pátrá, radí a informuje
1970 FKÚ pátrá, radí a informuje (Foto Aha! – Pavel Machan, ČT, ara)

Ve své době byl televizní hvězdou. Major Leoš Jirsák (†67) z relace Federální kriminální ústředna pátrá, radí a informuje se objevoval ve filmech i Silvestrech s Vladimírem Menšíkem (†58). Stál u zrodu seriálu Malý pitaval z velkého města. Pak ale ze dne na den zmizel z obrazovek a nikdo nevěděl proč.

Říkalo se o něm, že se zapletl do kšeftů s řidičskými průkazy nebo výjezdními doložkami, ve skutečnosti ale podle nového zjištění deníku Aha! zaplatil za svou pozdní lásku!

Zamilovaný švagr

Jeho manželkou byla rozhlasová externí hlasatelka sportovního zpravodajství Věra Nová (†82), sestra televizní hlasatelky Kamily Moučkové (†92). Někteří lidé měli za to, že právě na to doplatil. Kamila byla ikonou, která se postavila proti okupaci Československa v roce 1968 a sama musela obrazovku opustit. Zdálo se, že její švagr na to dojel taky... Ale ani to nebyla pravda! „Leoš se zamiloval do jedné paní z Domažlic,“ osvětlil až nyní Aha! bývalý šéf tiskového oddělení ministerstva vnitra Adolf Gruber (93). „Rozvedl se s Věrou a odstěhoval se na Chodsko, kde měla ta paní krásný dům,“ dodal.

Malý pitaval z velkého města. Jak se řešily kriminalistické případy v Československu a proč herci nesměli mít vousy?

Video se připravuje ...

Beze stopy

To se ale straně a vládě nelíbilo! Leoš Jirsák dostal za svou zradu právoplatné manželky výpověď z televize. Den ze dne tak zmizel beze stopy. Populární major zemřel v zapomnění v roce 1999. Zůstal po něm alespoň seriál Malý pitaval z velkého města (jako autor námětu je podepsán pod prvními devíti scénáři), který nyní mohou diváci vidět každé pondělí a středu po 21. hodině na ČT1. K tomu se dostal přes manželku, která kontaktovala manželku režiséra Jiřího Dietla (†56) Magdalenu (78). Ti dva se sešli a Pitaval byl na světě...

Vlivný tchán

Otec Kamily a Věry byl význačný a kovaný komunista Vilém Nový (†82). Český a československý politik za Komunistickou stranu Československa, poslanec Ústavodárného Národního shromáždění, Národního shromáždění ČSR, Národního shromáždění ČSSR a Sněmovny lidu Federálního shromáždění. Že by měl prsty v odklizení nehodného zeťáka?!

Hrál sám sebe

Leoš Jirsák se proslavil v 70. letech díky zpravodajské relaci Federální kriminální ústředna pátrá, radí a informuje. Každý týden vybral něco z policejní svodky a prostřednictvím televizních obrazovek sdělil národu, že potřebují pomoci s dopadením pachatelů, poté poděkoval za spolupráci s dopadením s některým z pachatelů z minulého dílu. Sám sebe si zahrál např. ve filmech Motiv pro vraždu (1974), Parta hic (1976) či Smrt stopařek (1979). Je také autorem knihy S kamerou za zločinem.

Seroš X: Matematika zločinu

Video se připravuje ...Přečtěte si
Alan Dvořák
15. 8. 2023 • 19:04

A jest v hrál sám sebe v hudební komedii "Letní romance aneb Balada téměř kriminální" v hlavní roli Helena Vondráčková jako podezřelá Marcela Malá.

j.p.toman
15. 8. 2023 • 09:48

Hrát sám sebe, to musí být role snů. A ani režizér mu do toho nemůže kecat.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.