O čem v televizi nemluvili: Skryté »levárny« ve vládních škrtech

Větší taxa pro zaměstnavatele, rušení daňového zvýhodnění benefitů nebo vyšší odvody pro živnostníky. Úsporný balíček má podle vlády zeštíhlit stát a ušetřit peníze. Jenže když kabinet Petra Fialy (58, ODS) oznamoval, kde se co ušetří, některé dopady na Čechy si ministři nechali pro sebe...
Konec oblíbených benefitů?
Jednou z klíčových věcí, kterou vláda jen tak mimoděk zmínila, je rušení daňového zvýhodnění nepeněžitých benefitů. Odůvodňuje to tím, že tato selektivní výjimka zvýhodňuje větší firmy. Co to reálně znamená? Třeba v menších společnostech by mohl nastat konec stravenek nebo oblíbených multisportek, díky kterým mohou lidé laciněji sportovat. „Návrh nepovažujeme za správný krok. Pokud by k němu došlo, zaměstnavatelé tyto benefity přestanou poskytovat. Vláda by žádné peníze navíc nevybrala, pouze by připravila miliony lidí o příspěvky na zdraví, pohyb nebo rekreaci. Proto je také 90 procent zaměstnanců proti,“ okomentoval změnu ředitel společnosti MultiSport Benefit Miroslav Rech. Kromě toho také stát chce snížit prostředky na Fond kulturních a sociálních potřeb (FKSP) o polovinu z 2 % na 1 %, což se týká zase státních zaměstnanců.
Kojenecká voda zdraží
Pokud se úsporný balíček schválí, na potraviny jako ovoce, zelenina, maso, pečivo či těstoviny se bude od nového roku vztahovat snížená sazba DPH 12 procent. Naopak u nealkoholických nápojů – vody, kávy či džusu – bude daňová sazba 21 procent. A to se týká třeba i vody pro kojence. Nad tím se pozastavuje třeba šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza (50). „Takže kojenecká voda nemá pro rodiny s novorozenci zdravotní a sociální význam, zatímco víno ano?“ rozčiloval se a narážel na skutečnost, že vláda nechala bez daně tzv. tiché víno...
Reflexe Kalouska a Stoniše 87
Změny pocítí i studenti
Vláda plánuje zrušit slevu na dani na studenta. Ani to se ale na tiskovce nijak zvlášť neprezentovalo. Běžným studentům podle ministerstva financí obvykle dostačuje standardní sleva na poplatníka, která vylučuje zdanění u výdělku do 205 600 korun ročně, tedy průměrně 17 100 korun měsíčně. Slevu podle vlády užívají jen studenti s vyšším příjmem nebo lidé, co využívají studentský status ve svůj prospěch – jsou zapsáni ke studiu, ale do školy nechodí.
Vyšší životní náklady
Přestože Fialův kabinet při prezentaci opatření tvrdil, že myslel na lidi, změnou DPH řada věcí zdraží. A i když třeba na potraviny má být nižší daň, nikde není psáno, že se to projeví v peněženkách Čechů. „Když se přeřazuje do nižší sazby, tak se pro konečného spotřebitele cena nesnižuje, zůstává stejná. Zvyšuje se pouze marže pro poskytovatele,“ tepal vládu šéf největších odborů v Česku Josef Středula (55).
Tlak na firmy kvůli lidem
„Myslím, že balíček nebude funkční. Zásadně zpomalí hospodářský růst,“ řekla Aha! ekonomka Markéta Šichtařová (46). Vláda podle ní měla škrtat hlavně v dotacích, které považuje za největší rozpočtovou zátěž. „To mělo být to hlavní gró úprav, jsou to stovky a stovky miliard. U příjmů měly být jenom minimální úpravy. Pro firmy je to obrovská zátěž, nebudou si například moct dovolit tolik najímat zaměstnance. Postihne to úplně každého,“ varovala. To potvrzuje třeba náměstek ředitele Městské nemocnice Ostrava Jaroslav Stošek. „S ohledem na růst životních nákladů v důsledku inflace a snížení čistých příjmů zvýšením odvodů státu povede balíček k akcelerovaní tlaku na růst mezd. A to vzhledem k dlouhodobému nedostatku pracovní síly ve zdravotnictví není pro ekonomy nemocnic dobrá zpráva,“ míní.
Tisková konference vlády k reformám a škrtům