Jak to bude s platy politiků? Zmrazit ne, přiškrtit ano | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 5. června 2023

Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert

Jak to bude s platy politiků? Zmrazit ne, přiškrtit ano

Premiér Petr Fiala (ODS) vyrazil do pořadu Blesku Ptám se, pane premiére (18.5.2023)
Premiér Petr Fiala (ODS) vyrazil do pořadu Blesku Ptám se, pane premiére (18.5.2023) (Foto Blesk - Jakub Poláček)

Šetřit musí všichni. To je poselství, které teď šíří vláda Petra Fialy (58, ODS). A co politici? Ti si platy nezmrazí, ale prý si jejich růst významně přiškrtí. Deník Aha! se proto podíval, jak to s odměnami politiků bude.

Platy ústavních činitelů – ať už jde o ministry, členy Parlamentu i prezidenta, se každoročně valorizují. A to na základě automatu, který funguje od roku 2015 a na jehož podobě se tehdy shodly všechny strany. Platy politiků se odvíjí – jak říká litera zákona – ze základny, která činí 2,5násobek průměrné mzdy za předminulý rok. Pro ten příští se tak odměna politiků bude vypočítávat z průměrné mzdy za rok 2022. Ta podle Českého statistického úřadu činila 40 353 korun.

Vlastně na svém

Tato základna se pak násobí ještě různými koeficienty podle funkce. Výsledná částka se ještě zaokrouhluje na celé stovky, vždy nahoru. Fialova vláda se ale rozhodla v rámci konsolidačního balíčku snížit základnu pro výpočet mzdy o šest procent. Třeba řadový poslanec by měl mít příští rok téměř totožný plat jako letos, tedy přes 102 tisíc. Nutno ale podotknout, že drtivá většina členů Sněmovny má k tomu nějakou funkci a jejich plat je podstatně vyšší. Pokud by změna opravdu prošla Parlamentem, tak by státní kasa příští rok ušetřila 400 milionů korun.

Spolehlivá cesta?

„Chceme jít jako ústavní činitelé příkladem a máme na tom shodu v koalici,“ souhlasil se změnou valorizace premiér Fiala. Odmítá ale, aby se šlo cestou úplného zmrazení platů, jak navrhuje opoziční hnutí ANO a vyzýval k němu i prezident Petr Pavel (61). „Zmrazení vedlo v minulosti k řadě právních problémů... tohle je naopak spolehlivá cesta,“ dodal. A stejného názoru je i ministr práce Marian Jurečka (42, KDU-ČSL). Ten řekl, že valorizace platů je adekvátní ohodnocení politiků. „Když neporostou mzdy u lidí, neporostou ani v této skupině,“ sdělil. S tím ale nesouhlasí místopředseda ANO Karel Havlíček (53, ANO). „Zvýšení platu u politiků byť jen o jednu korunu považuji teď za amorální,“ napsal Aha!. Podle jeho návrhu by mělo dojít ke zmrazení platů a současně i ke snížení jejich valorizace, aby se do budoucna skokově nezvyšovaly.

Šetření ve výši 94 miliard korun

Pokud by Parlament i prezident schválili všechna konsolidační opatření, která vláda připravila, tak by stát měl v kase o 94 miliard korun víc, než kdyby se změny nezavedly. Po dvou letech by to mělo být podle údajů ministerstva financí téměř 148 miliard korun. Ozdravný balíček počítá se škrtáním dotací rušením daňových výjimek i dalšími daňovými změnami. Mají být jen dvě sazby daně z přidané hodnoty, což povede k tomu, že některé položky podraží, ale naopak třeba potraviny mají podle vlády zlevnit. To se ale netýká už nápojů nebo třeba novin, které mají být v 21% sazbě, byť časopisy mají zůstat ve snížené 12%. Kromě toho mají být výší odvody pro živnostníky, zavede se nemocenské pojištění pro zaměstnance, zvýší se daň z nemovitosti nebo se zvýší daně z příjmů právnických osob z dosavadních 19 procent na 21 procent.

Na platy soudců se taky sáhne

Na rozdíl od politiků se platy soudců a státních zástupců násobí rovnou trojnásobkem průměrné mzdy, která v Česku byla dva roky předtím. Platovou základnu jim chce vláda také snížit o šest procent stejně jako sobě. Kabinet ale odmítá, aby se platy ústavních činitelů úplně zmrazily. A to i proto, že když se předloni poslanci pokusili platy soudců a politiků zmrazit pro rok 2022, tak se justice vzbouřila a hnala to k Ústavnímu soudu. Prý šlo o protiústavní krok.

Přečtěte si
AHel
26. 5. 2023 • 23:29

To je tedy gauner nejhoršího zrna!!!!!

hejhej
26. 5. 2023 • 10:05

Nejhorší vláda !!!!! Slepená vláda nadělala za 1 1/2 roku obří miliardové dluhy, ale svoje statisícové platy + nezdaněné příplatky si bude dále zvyšovat. Vláda tohoto magora Fiala zvýšila počet vládních úředníků , navýšila o 3 zbytečná ministerstva + jejich zbytečnou administrativu, navýšila o náměstky, poradce a ještě má tu drzost si stále přidávat. Vláda = odporná žumpa- smrdí i přes monitor.!!

milan59
26. 5. 2023 • 09:20

Jejda jejda,prosím moc prosím NEPŘIŠKRCUJTE SI POLITICKÉ PLATY jinak budeme muset vyhlásit sbírku plastových víček ,abyste mohli z těch svých SKROMNÝCH PLATŮ VYŽÍT !!

ELLA Průšová
25. 5. 2023 • 22:27

Ti šmejdi si ještě platy zvýší, víte, jak je to náročné, denně schůzovat, žrát za naše peníze i zákusky a vymýšlet další podvody a zlodějny na lidi? Dobytkové!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.