Jak to bude s platy politiků? Jurečka: Zmrazení je nesmysl | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Jak to bude s platy politiků? Jurečka: Zmrazení je nesmysl

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). (Blesk: Karel Kopáč)

Peníze vláda shání, kde se dá. A to i v kapsách obyčejných Čechů. Ti se ale ptají, kdy začnou politici u sebe. A po zmrazení platů ústavních činitelů volal i prezident Petr Pavel (61). Jenže nyní to vypadá, že k tomu nakonec nedojde.

Podle vicepremiéra Mariana Jurečky (42, KDU-ČSL) je shoda mezi šéfy sněmovních klubů vládní koalice i opozice. „Je tady dohoda, na návrhu, který by měl být součástí konsolidačního balíčku tak, abychom pro příští rok i pro ty další roky upravili a snížili růst platů ústavních činitelů, soudců, státních zástupců,“ řekl Jurečka Aha!. To znamenám, že nastavený automat se sice přiškrtí, ale nestopne. Podle ministra práce se bude vycházet z principu, že o co se snížilo červnovou valorizací tempo růstu důchodů, tak ještě pod tuto úroveň se sníží platy politiků.

Jurečka prezentuje důchodovou reformu: Všechny hlavní změny

Video se připravuje ...

Je to automat...

Po zmrazení platů politiků volal i prezident Pavel. Podle Jurečky to ale nejde. „Říct, že to zmrazíte na tři nebo pět let je nesmyslný návrh, protože, když se to rozmrazí, aniž by to bylo aktivní rozhodnutí politiků, tak veřejnost to vnímá tak, že politici si něco zvýšili,“ tvrdí vicepremiér a argumentuje, že veřejnost nezná pozadí vzniku automatu, který se schválil v roce 2015 po shodě napříč politickým spektrem, aby už politici o svých platech nerozhodovali. „Tenkrát se řeklo, že to bude objektivní nastavení, že když platy a mzdy u lidí porostou, adekvátně tomu rostou platy politiků, soudců a státních zástupců. A když neporostou, tak neporostou ani v této skupině,“ dovysvětluje Jurečka.

Tabulka: Kolik berou politici?

prezident: 341 200 Kč

premiér: 274 800 Kč

předseda parlamentní komory: 274 800 Kč

předseda výboru/komise: 144 100 Kč

řadový poslanec/senátor: 102 400 Kč

Jurečka pro Blesk o důchodové reformě: nový vyměřovací základ pro manžele i registrované partnery

Video se připravuje ...Přečtěte si
hejhej
14. 5. 2023 • 08:53

Nejen z Jurečky, ale z celé vlády je na zvracení. Přidali si tisíce, pak zbytečně vyhlásili nouzový stav a okrádají všechny a dělají si co chtějí, ovšem za peníze daňových poplatníků. Silně mi jejich chování připomíná totalitu!

stoura
13. 5. 2023 • 18:27

No jasně pane Jurečko, zmrazit platy sobě, to byste museli být na hlavu padlí, že?? Vy ty peníze potřebujete víc než našinec žejo??

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.