Velký přehled cen: Na kolik vyjde kilo kapra? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 8. února 2023

Svátek slaví Milada, zítra Apolena

Velký přehled cen: Na kolik vyjde kilo kapra?

Na sádkách v Chabařovicích začal prodej kaprů.
Na sádkách v Chabařovicích začal prodej kaprů. (Foto Michal Israel Volf)

Smažený, na černo, s perníkovou omáčkou a knedlíkem či s bramborovým salátem. Ať už je recept na přípravu vánočního kapra jakýkoliv, na české štědrovečerní tabuli nesmí chybět. Také proto si zahájení jeho prodeje nenechali ujít včera desítky lidí z Ústecka.

Úderem deváté ráno se otevřely brány chabařovických sádek. Netrpěliví lidé v tu dobu už čekali, až prodej kaprů začne a během krátké chvíle se seřadili do dlouhé fronty. „Přišla jsem pro kapra a amura. Syn říkal, ať vyberu velké kusy, protože je nás na ně celkem pět. Amura bude zítra udit a kapra si dáme na Vánoce,“ svěřila se Aha! Jaroslava Černá (70) z Vaňova. Svoji rybu si přišla vybrat také Stanislava Svobodová (76) z Hostovic. „Chtěla jsem jen menšího amura. Mám ho raději, jeho maso je více suché a to mi vyhovuje,“ vysvětlila důchodkyně.

Nejvíc jde na odbyt zhruba 2,5 kilový kapr.

Zdražení, zdražení

Současná ekonomická krize se dotkla také cen za ryby. Kilo živého kapra vyjde v Chabařovicích na 105 korun, za amura dají lidé 110 korun za kilo. Na stancích ve městech to bude ale více. „Je to dáno vyššími náklady. A to nejen na dopravu, ale především na krmivo,“ vysvětlil mluvčí Severočeského rybářského svazu Jan Skalský. K sumě musí lidé připočítat další položky, pokud chtějí rybu zabít či případně vykuchat. „Zaplatila jsem za oba tisíc korun. Na dnešní dobu je to stále přijatelná cena. Vánoce bez kapra bychom si ale nedovedli představit,“ podotkla Jaroslava Černá s tím, že u nich bude tradiční, smažený s bramborovým salátem.

Zázračná ryba

Vánoční kapr má podle pověr zázračné schopnosti. Lidé si dávají na Štědrý den jeho šupinu pod talíř, čímž si mají zajistit bohatství. Na vsích pak někteří zakopávají kapří kosti pod ovocné stromy. To přinese údajně bohatou úrodu.

Také tihle dva kapři skončí na štědrovečerním stole.

Jak se dostal na stůl?

Ryba je symbolem křesťanství, patřila k postním jídlům. Kapr se pak na český vánoční stůl dostal v 17. století, kdy se ale mezi prostým lidem příliš neuchytil. Teprve v 19. století se začal stále častěji objevovat při štědrovečerní večeři. Jeho smažená verze se ale rozšířila až po druhé světové válce, kdy se stal kapr více dostupným.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.