Scenárista televizního hitu ZRÁDCI Miro Šifra: Nebylo by od věci, zkusit uvařit pervitin... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 18. dubna 2024

Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav

Scenárista televizního hitu ZRÁDCI Miro Šifra: Nebylo by od věci, zkusit uvařit pervitin...

To je Miro Šifra, šikovný slovenský scenárista, který pronikl na český trh. 20 ROZHOVOR
To je Miro Šifra, šikovný slovenský scenárista, který pronikl na český trh. 20 ROZHOVOR (Foto Aha! – David Malík)

Obrazovky dnes večer už potřetí ovládne minisérie Zrádci, poodhalující zákulisí obchodu s pervitinem v Česku. Tak trochu stranou přitom zůstává i osoba, bez níž by tato úspěšná kriminálka neměla ty správné grády. Aby totiž slovenský scenárista Miro Šifra (32) rozkryl pozadí tuzemského drogového byznysu, bádal roky v archivech, pročítal nekonečné policejní spisy a scházel se s těmi, kteří v děsivém kolotoči přímo figurují...

Co se vám honilo hlavou, když jste si poprvé přečetl původní námět Jiřího Vacka?
„Byl jsem hodně překvapený. O tom světě, v němž se příběh Zrádců odehrává, jsem před tím absolutně nic netušil. O drogách jsem věděl snad jenom to, že tou nejužívanější je v Česku pervitin, jinak nic. Takže mě docela zaskočilo, že až sedmdesát procent zdejšího trhu pokrývá vietnamská mafie.“

Měl jste potom možnost si s panem Vackem o tom všem promluvit? „Sešel jsem se s ním a dostal jsem od něj spoustu skvělých kontaktů.“

On byl prý kdysi sám drogově závislým informátorem německé policie... „To je pravda. V drogách nějakou dobu jel, pak se z toho dostal a působil v podstatě jako tajný agent v prostředí italské drogové mafie. Ale od doby, kdy pro policii pracoval, se toho hodně změnilo. Aktuální záležitosti jsem řešil hlavně se současným ředitelem Národní protidrogové centrály Jakubem Frydrychem.“

Tvořily rozhovory s panem Frydrychem tu největší část rešerše?
„Ano. Načítal jsem samozřejmě spoustu literatury, ale ta vám nikdy neukáže, jak to funguje v praxi. Rozhovory s panem Frydrychem pro mě byly v tomto ohledu nejpřínosnější. To on mi vysvětlil, jak se situace v průběhu let měnila, jak vůbec funguje vietnamská drogová mafie a jak policie postupuje při rozkrývání její trestné činnosti.“

A jak tedy funguje?
„Úplně jinak než například tradiční italské skupiny. Ty jsou hierarchické, v čele stojí jeden člověk, který má pod sebou společníky, což u vietnamské mafie nefunguje. Tam na vrcholu stojí jeden člověk, říkejme mu investor, který finančně dotuje kolem pěti až deseti malých skupin vyrábějících drogy, předává jim svoje know-how. Některé z nich policie rozkryje, což ale investorovi nevadí, protože má v záloze ještě několik dalších skupinek, které mu vydělávají.“

To je možná trochu podobný princip jako u teroristických organizací...
„Já nevím, jak fungují teroristické organizace, takže to nedokážu posoudit. Nejradši to ale přirovnávám ke startupům – tam taky jeden podnikatel dotuje několik menších firem, a když mu některá nevydělá, nevadí to, protože od těch dalších získává poměrně slušný příjem.“

Ten investor – pomyslná hlava drogové mafie – je tím, koho se vyšetřovatel Honza snaží ve Zrádcích dopadnout?
„Nerad bych prozrazoval děj, ale jo – jde mu hlavně o tohoto člověka. V Honzově dějové lince jsem se snažil ukázat ty největší komplikace, s nimiž se protidrogovka potýká. Vietnamská mafie je uzavřená komunita, k níž není vůbec snadné proniknout. A pak je tu samozřejmě i jazyková bariéra...“

Přesto jsou policisté na stopě vždy alespoň nějaké té menší skupině, ne?
„To ale vůbec nic neznamená. Ty menší ryby totiž vůbec netuší, kdo do nich pumpuje peníze. A i kdyby to tušily, neprozradí to. Investoři jsou často docela obyčejní podnikatelé, kteří mají taky nějaké legální příjmy, takže navenek vůbec nevypadají, že mají něco společného s drogami.“

Měl jste možnost mluvit přímo i s někým z vietnamské komunity?
„S lidmi z komunity ano, konzultoval jsem s nimi hlavně kulturní rozdíly, ale ne s nikým, kdo by přímo jel v drogách. Ono když se řekne, že až sedmdesát procent ochodu s drogami v Česku mají na svědomí Vietnamci, tak to vypadá jako kdyby si každý Vietnamec, který tady vlastní večerku, doma vařil pervitin. Ale tak to není. Navíc ti lidé, kteří se do byznysu namočí, jsou dokonce často spíš obětí než pachatelem...“

Vydírají je?
„Přesně. Jsou to lidé, kteří přišli do Česka hledat štěstí, nepovedlo se jim to a napůjčovali si peníze od nějakých překupníků, kteří je dostali do Evropy. Pak tu museli nastoupit do varny, byly jim zabaveny pasy a stali se z nich de facto otroci.“

Bylo pro vás těžké českému divákovi věrohodně přiblížit tu vietnamskou subkulturu?
„Možná, že to bylo vůbec to nejtěžší. Potřeboval jsem pochopitelně popsat, jak mafiánské skupiny fungují, ale zároveň jsem se nechtěl dopustit nějakého zjednodušení, které by diváky vedlo třeba k nějakým rasovým předsudkům. Není to tak, že by tu vietnamští podnikatelé žili jen díky drogám. Navíc – jak mě moc hezky upozornil právě Jakub Frydrych – vietnamští podnikatelé platí na daních i víc než ti čeští.“

Celý rozhovor si můžete přečíst v nedělním vydání deníku Aha!

Trailer na minisérii Zrádci režiséra Viktora Tauše:

Video se připravuje ...



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.