Malá autistka: Žije ve světě víl a princezen! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 10. srpna 2022

Svátek slaví Vavřinec, zítra Zuzana

Malá autistka: Žije ve světě víl a princezen!

I když má Jituška Dobešová svůj pokoj vyzdobený oblíbenými vílami, musí s ní v pokoji spát buď maminka Anastazie, nebo táta Karel, protože trpí astmatickými záchvaty.
I když má Jituška Dobešová svůj pokoj vyzdobený oblíbenými vílami, musí s ní v pokoji spát buď maminka Anastazie, nebo táta Karel, protože trpí astmatickými záchvaty. (Foto Aha! – Ondřej Požár)

Několika chorobami a vadami trpí těžce tělesně postižená Jituška Dobešová (7) z Tišnova u Brna. Jako autistka žije ve světě víl a princezen, má astma, hypoglykemii, rozštěp páteře a další postižení. Jejím rodičům však občas chybějí na léky a péči peníze.

Potíže začaly, když obrýlené holčičce byla dva měsíce. Rodiče měli podezření na černý kašel, který odhalili až lékaři v Dětské nemocnici v Brně.
„Právě tam Jituška prodělala v roce a půl zřejmě epileptický záchvat a to ve chvíli, kdy nás lékař odmítl rychle ošetřit, dokud nezaplatíme poplatek,“ zlobí se tatínek Karel Dobeš (44), který pracuje ve stavební firmě. Jeho žena Anastazie (41) se doma stará o dcerku.

Jitce postupně lékaři objevili hypoglykemii, astma, šelest na srdci. Podrobila se také operaci ramene, neboť má i rozštěp krčních obratlů (tzv. Klippel-Feilův syndrom).
„Po operaci ve čtyřech letech se zastavila ve vývoji a projevil se u ní autismus, což je nejtěžší postižení. Mentálně je na úrovni tříletého dítěte,“ posteskla si maminka.
Kvůli bezlepkové dietě si pořídili Dobešovi domácí pekárnu. „Za léky dáme měsíčně 6000 korun, k tomu přičtěte náklady na cesty do nemocnic v Praze a Chrudimi. Jsme zadlužení, proto chceme poděkovat obecně prospěšné společnosti Život dětem za tablet pro Jitušku, který nám poslali,“ říkají rodiče.

Bojí se tmavých koutů
Jituška kvůli svému autismu nevydrží být delší dobu mezi lidmi na veřejnosti. „Ráda jezdí na zámky, kde jí ale vadí tmavé chodby a kouty. Tam vidí něco špatného. Jednou nechtěla jít ani přes zámecký park, protože tam prý bylo něco zlého,“ vysvětlila matka.

Co je autismus
Autismus je jedna z nejvážnějších poruch mentálního vývoje dětí. Jde o vrozenou poruchu některých funkcí mozku. Jejím důsledkem je, že dítě nerozumí tomu, co vidí a slyší. Duševní vývoj je kvůli tomu narušený hlavně při komunikaci, sociální interakci a představivosti.

Klippel-Feilův syndrom
Je to vrozená vývojová vada se splynutím krčních obratlů a některými dalšími anomáliemi (anomálie žeber, vysoké postavení lopatek, anomálie hrudníku, zubů, nedoslýchavost). Charakteristický je krátký vzhled krku, kdy to vypadá, jako by hlava seděla přímo na ramenou, tzv. žabí krk.

Autor:  op

Přečtěte si
lucka18
10. 12. 2013 • 11:40

Udivuje mně, že správce této diskuze tady ponechá takový urážlivý názor, vždyť si to žádný člověk nezaslouží a už vůbec ne takováhle rodina, a na pánovu odpověď, ono to není o tom, že léky musí vyléčit, ono pro takové děti stačí když jim aspoň trošku nemoc zpomalí a usnadní tak život v dnešním světě.

aragon
7. 12. 2013 • 08:43

:-mrdounberlusconi : chudáku, boží mlýny melou pomalu a na tebe taky jednou dojde....|

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.