Tomáš (10) a asistenční retrívr Roky bojují s lidskou zlobou: Vypadněte s tím psem! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. srpna 2022

Svátek slaví Jáchym, zítra Petra

Tomáš (10) a asistenční retrívr Roky bojují s lidskou zlobou: Vypadněte s tím psem!

Tomáš a Roky jsou jedna duše.
Tomáš a Roky jsou jedna duše. (Romana Baslerová)

»Vypadněte s tím psem!« Tuto větu by autista Tomášek (10) a jeho maminka Romana (35) z Karlových Varů nikdy neměli slyšet. Speciálně vycvičený terapeutický retrívr Roky může s Tomášem podle zákona kamkoliv. Přesto rodina musí bojovat s lidskou zlobou.

Díky Rokymu Tomáš už rok a půl nebere léky a netrpí ataky své nemoci, při které ho svět děsil a při nichž křičel, kopal a házel věcmi kolem sebe. Lépe komunikuje s okolím. To bohužel na něj naopak útočí. „Šli jsme nedávno v Abertamech do cukrárny. Majitelka nás vyhodila s tím, že na dveřích je zákaz vstupu se psy,“ říká maminka Romana.

V klidu malého autistu a jeho pomocníka nenechala ani ochranka jednoho karlovarského supermarketu. „Vypadněte s tím psem nebo zaplatíte dezinfekci celého obchodu,“ křičel strážce, i když byl Roky jako vždy viditelně označený jako asistenční pes. Nakoupili, ale štváče měli stále v patách.

Jako zázrak naopak působila pokladní v karlovarském Intersparu, když se do Rokyho, co by nehygienického zvířete, pustili starší manželé. „V těchto situacích se snažím nereagovat. Obrečela jsem to,“ líčí pozitivní zkušenost Romana.

Může kamkoliv

„Asistenční pes může vstupovat i tam, kam ostatní psi nesmějí, například do obchodů, nemocnic, kulturního zařízení a podobně. Není to zvíře pro volnou chvíli, ale musíme ho vnímat jako součást toho člověka. Jakmile mu budeme bránit ve vstupu, fakticky toho člověka diskriminujeme,“říká advokát Jan Černý.

Přečtěte si
romana1310
11. 12. 2013 • 08:36

Děkuji za pozitivní ohlasy....

romana1310
11. 12. 2013 • 08:36

babcahanca. děkujeme, Tomáškovi i Rokýskovi to vyřídím..

romana1310
11. 12. 2013 • 08:34

diodaa: to jsou pěkné hlouposti, co tady píšete. Asistenční pes je vycvičen tak, že v obchodě nesmí na nic reagovat, natož olizovat!! Skládáme přísné zkoušky v běžném provozu, v obchodech, v restauracích...Pes si nikoho nevšímá, naopak máme problém s tím, že lidi mají tendenci ho hladit, přestože je viditelně označen vestičkou, na které je napsáno "nehladit, pracuji"!! A slepeckého psa byste taky nechal uvázaného před obchodem? A co takhle nechat venku zaparkovaný invalidní vozík nebo kočárek s dítětem??? Přesně s takovými názory a lidmi nejvíc bojujeme. Ono je dost těžké jít se synem nakoupit, aby to proběhlo v klidu a když pak ještě mám bojovat s nepochopením okolí a synovi pak vysvětlovat, proč jsou lidi tak zlí, tak je to občas nad moje síly....

0707
9. 12. 2013 • 12:22

Někteřl dvounožci jsou prostě MAGOŘI!!! Já chodím se svým psem zásadně všude je to mé druhé já a kdyby ho někde nechtěli vpustit, tak prostě příjdou o tržbu! Zatím se to nikdy nestalo. Jezdí s námi prostě VŠUDE! Ovšem Retrivra mám na zahradě a řeč je o srnčím pinči

setroseuros
8. 12. 2013 • 14:19

ten pes je jiste cistejsi nez mnoho lidi, kteri do obchodu vstoupi!!! napr bezdomovce nevyhodej i kdys pachne na kilometr!!! Pes jelikoz je cvicenej, jiste prene, vi co smi a co ne!! Jak muze ten kluk chudak znest to, kdys vidi co se kolem nej neustale deje, kvuli jeho milackovi! Takto se ma chudak dostat z choroby s kterou bojuje od mala? Asi vi chudak, proc se tak boji lidi!! A jeste neco: V miste bydiste ho jiste znaji cela leta a vedi jaky ma kluk problem tak o to mene chapu ty lidi.... Drzim mu pesti at se k nemu zacne okoli konecne spravat jinak! V Americe by se tohle nikdy nemohlo stat!! Tam si lidi vedi pomahat Tam kdyz napr. spadne kote do kanalu jde ho zachranit cela vesnice! Tady? Tady se rekne Vzdyt je to jen kote.... SNAZME SE ZMENIT POSTOJ K BLIZNYM HLAVNE V SOBE !!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.