Geniální autista Kim Peek: To on byl skutečný Rain Man! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 4. října 2022

Svátek slaví František, zítra Eliška

Geniální autista Kim Peek: To on byl skutečný Rain Man!

Při přípravě na natáčení Rain Mana strávil Dustin Hoffman s Peekem několik měsíců, aby sledoval jeho chování a pohyby.
Při přípravě na natáčení Rain Mana strávil Dustin Hoffman s Peekem několik měsíců, aby sledoval jeho chování a pohyby. (Profimedia.cz, ara)

Málokdo z obyvatel České republiky nikdy neslyšel o legendárním fi lmu Rain Man, ve kterém exceloval Dustin Hoffman v roli autisty s nevšedními schopnostmi. Film získal čtyři Oscary a stal se jedním z největších hitů dějin kinematografie.

Ne každý už ovšem ví, že postava geniálního autisty byla napsána podle skutečného člověka. Jmenoval se Kim Peek a před dvěma dny by oslavil 60. narozeniny. Bohužel zemřel...

Kim Peek se narodil 11. listopadu 1961 v americkém Salt Lake City. Od narození se choval zvláštně, proto ho rodiče v 9 měsících přinesli k lékaři, který jim sdělil zdrcující zprávu. Malý Kim trpěl makrocefalií, tedy poškozením mozku, kvůli kterému prakticky neexistovalo spojení mezi pravou a levou hemisférou.

Podle doktora neměl Kim nikdy chodit ani mluvit. Lékař důrazně rodičům doporučil, aby syna dali do ústavu a zapomněli na něj. Ti ale okamžitě odmítli. Netrvalo dlouho a malý Kim začal svému okolí předvádět věci, nad kterými zůstával rozum stát i největším lékařským kapacitám.

Četl už jako batole

Když bylo Kimovi pouhých 16 měsíců, vzal prostě do ruky knížku a jen tak, sám od sebe, se naučil číst. V pouhých 4 letech už uměl zpaměti 8 svazků encyklopedie, ale také všechna americká poštovní směrovací čísla, všechny americké TV stanice a také všechna americká telefonní předčíslí. Díky své vadě měl totiž naprosto neskutečnou paměť.

Za život přečetl asi 12 000 knih, což je sice velké číslo, ale naprosto fascinující je fakt, že až 98 % toho, co přečetl, si zapamatoval slovo od slova! Navíc dokázal dvoustranu textu přečíst asi za minutu a to tak, že každým okem četl jinou stránku. Levým okem levou a pravým pravou!

Patnáctinásobný génius

To, že se sám naučil číst v 16 měsících, byl jenom začátek. Kromě toho například jedna odbornice na Mozarta zjistila, že Kim má tzv. absolutní sluch a obrovský hudební talent, omezený ovšem fyzickými nedostatky. Další neuvěřitelné schopnosti na sebe nenechaly dlouho čekat.

Později uměl například přiřadit jakékoliv datum ke konkrétnímu dni v týdnu, a to 1500 let zpátky, znal všechna historická data, do poslední noty si pamatoval každou písničku, kterou někde zaslechl, uměl nazpaměť kompletní americký telefonní seznam, znal kompletní americký dálniční systém a hlavně si pamatoval prakticky úplně všechno, co zažil, viděl nebo slyšel.

Ne nadarmo získal brzy přezdívku Kimputer, protože lékaři zjistili, že až v 15 oborech lidské činnosti může být považován za génia. A to i přesto, že když mu dělali testy IQ, zjistili, že má pouhých 73 bodů. Průměrné IQ se pohybuje mezi 95 a 110 body. 73 bodů je tedy považováno za velmi podprůměrný výsledek.

Přichází Rain Man

V roce 1984 Kima potkal zcela náhodou americký spisovatel a scenárista Barry Morrow. Podivně se potácející génius, který si ale sám nebyl schopen ani zavázat tkaničky u bot nebo se obléci, ho zaujal natolik, že podle něj napsal scénář k filmu Rain Man, který se měl později stát legendou.

Fantastický herecký výkon Dustina Hoffmana vycházel i z toho, že herec s Kimem strávil několik měsíců a pozoroval jeho chování. Ve filmu tak ukazuje opravdového Peeka. Film zvedl velkou vlnu zájmu o lidi postižené autismem, sám Kim Peek se stal celebritou.

Přestože jeho sociální inteligence byla velmi nízká, miloval pozornost, rád bavil lidi, jezdil po celém světě, předváděl své schopnosti a rozšiřoval povědomí o psychicky nemocných lidech.

Kromě toho působil jako poradce filmařů, zahrál si v několika filmech, byl častým hostem různých televizních talkshow atd. Kim Peek zemřel v roce 2009 na infarkt.

Kdo je savant?

Savanti se říká lidem, kteří přestože mají nějakou formu psychické retardace, většinou autismus, dokážou neuvěřitelné věci, mají fenomenální paměť, jsou geniální matematici, hudebníci atd. Někdy se savantům přezdívá geniální idioti.

Mezi savanty patřili například i Albert Einstein, Isaac Newton, W. A. Mozart, Sigmund Freund, Alfred Hitchcock, Ludwig van Beethoven a další. Kim Peek je považován za tzv. megasavanta. Podobný člověk se v historii lidstva pravděpodobně nikdy nenarodil.

Co je to autismus?

Autismus je duševní porucha, o jejíž příčině se lékaři zatím pouze dohadují. Lidé postižení autismem nemají žádné nebo jen minimální schopnosti sociální komunikace, chybí jim empatie, jsou neustále nuceni opakovat stále stejné vzorce chování, jsou jakoby uzavření do svého vlastního světa a světu kolem sebe nerozumí.

Autisté dávají přednost samotě, nedokážou projevovat náklonnost, nebo ji projevují velmi zvláštními, pro ostatní lidi nepochopitelnými, způsoby. Pokud se věci nedějí tak, jak autista chce a očekává, může vybuchnout a být nebezpečný sobě i svému okolí.

Další slavní autisté

Stephen Wiltshire

Angličan Stephen Wiltshire je geniální malíř s fotografickou pamětí. Stačí mu proletět se nad městem ve vrtulníku a pak bez jakýchkoliv fotek do všech detailů, v přesných proporcích namaluje každou ulici i každý dům a dokonce každého chodce a auto, které při tom zahlédl. Takhle už namaloval Tokio, Řím, Frankfurt nebo Londýn.

Daniel Paul Tammet

Tento Brit je geniálním matematikem a mistrem jazyků. Ovládá dokonale minimálně 11 jazyků včetně velmi složitých. Islandsky se například naučil za týden. Jazyk totiž chápe jako systém, nikoliv jako komunikační nástroj. Pomáhá mu v tom i další postižení, tzv. synestezie. Míchají se mu totiž smysly, takže hudbu vnímá jako chuť, čísla jako geometrické tvary, hudbu jako barvy atd.

Matt Savage

Mladý Američan vnímá svět kolem sebe jako absolutní chaos. Má totiž vše, co dělá, srovnané do dokonalých tvarů. V šesti letech díky tomu pochopil, jak funguje systém 88 kláves klavíru a přes noc se na něj naučil hrát! Nemůže například hrát skladby cizích autorů, protože v každé najde nějakou chybu. Od 7 let proto skládá vlastní hudbu a je dnes slavným jazzovým muzikantem. Kromě toho miluje horské dráhy, zná každou zákrutu a sklon stoupání u všech drah na světě a dokáže na klavír improvizovat přesně podle čísel souvisejících s těmito drahami.Přečtěte si
avecesar
13. 11. 2011 • 19:58

kindervajco
13. 11. 2011 • 18:29

Nějak mi to nesouhlasí: pokud by živý oslavil 6O, nesměl by být ročník 1961, že? Kde udělali soudruzi z AHA chybu?

elis3
13. 11. 2011 • 12:44

Je to neuvěřitelná věc, jakoby byl robot bez nějakého citu, ale geniální

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.