Německá studie: Margarín Flora pro.activ je nebezpečný? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 30. září 2023

Svátek slaví Jeroným, zítra Igor

Německá studie: Margarín Flora pro.activ je nebezpečný?

Margarín Flora pro.activ, pomáhající snižovat hladinu cholesterolu v krvi, je podle Němců zdravým lidem nebezpečný.
Margarín Flora pro.activ, pomáhající snižovat hladinu cholesterolu v krvi, je podle Němců zdravým lidem nebezpečný. (Aha! – Karel Kopáč)

Má pomáhat k lepšímu zdraví, ale opak je prý pravdou… Margarín Flora pro.activ, obohacený o rostlinné steroly, tedy látky pomáhající snižovat hladinu cholesterolu v krvi, může být zdravým lidem nebezpečný!

S takovým tvrzením přišla německá spotřebitelská organizace Foodwatch. Po výrobci požaduje, aby tento rostlinný tuk byl prodáván stejně jako léky pouze v lékárnách. Opravdu mohou látky v něm obsažené zdravým lidem ublížit?

Organizace Foodwatch už podala u soudu v Hamburku žalobu, kterou chce výrobce přimět k tomu, aby začal spotřebitele informovat o možných zdravotních rizicích a margarín z regálů v supermarketech poslal do lékáren. Důvod je jednoduchý. Margarín může pomoci lidem s vysokým cholesterolem, ostatním ale údajně škodí.

Výrobce – společnost Unilever – se nařčení brání. „Účelově jsou vybírána pouze některá fakta a ignorovány výsledky rozsáhlého vědeckého výzkumu, kterému byl výrobek Flora pro.activ podroben. Tuk obohacený o rostlinné steroly má jinou úlohu v léčbě poruch projevujících se zvýšenými hladinami cholesterolu než léky,“ uvedla mluvčí společnosti Unilever Martina Janebová.

Co si myslí o margarínu Flora pro.activ čeští odborníci na výživu? „Rozhodně tzv. fytosteroly nejsou tím zásadním faktorem v regulaci hladiny cholesterolu, jejich úlohu nelze přeceňovat,“ myslí si o tuku, jehož cena je 79,90 Kč za 225gramové balení, přední český odborník na výživu ing. Ivan Mach, prezident Asociace výživových poradců ČR.

Podle kardiologa doc. MUDr. Miloše Táborského z olomoucké fakultní nemocnice nelze říci, zda rostlinné steroly, které jsou součástí běžné stravy, jsou závadné, či nezávadné. „Neexistují žádná vědecká data,“ uvedl.

Strach z margarínu ale údajně mít nemusíme. „Rostlinné steroly jsou drahou složkou. Vzhledem k ceně výrobku je velmi málo pravděpodobné, že by po produktu Flora pro.activ sáhl spotřebitel omylem, tj. bez aktivního zájmu o snižování zvýšené hladiny cholesterolu,“ dodává Janebová.

Odborník na výživu ing. Ivan Mach: Vsaďte raději na ryby!

Mají pacienti s vysokou hladinou cholesterolu v krvi sáhnout po drahém margarínu se steroly, nebo ne? Čtenářům Aha! radí odborník na výživu ing. Ivan Mach, CSc.

Snižují rostlinné steroly hladinu cholesterolu v krvi?

„Hladinu cholesterolu snižuje leccos, vždy záleží na tom, jaké jsou výživové návyky jedince a jeho životní styl. Rozhodně fytosteroly nejsou zásadním faktorem, jejich úlohu nelze přeceňovat.“

Je vhodný tuk obsahující rostlinné steroly pro pacienty s vysokou hladinou tuků v krvi?

„Nejde o rostlinné steroly jako takové. Z jejich přirozeného výskytu ve stravě, např. v sójových výrobcích (pokud nebyly geneticky manipulované), má člověk prospěch. Ostatně jako při konzumaci nutričně vyvážené stravy šité na míru konkrétnímu jedinci. Je ale otázkou, zda obohacení margarínů, vůči kterým mají výživoví poradci výhrady, o fytosteroly, je správnou cestou.“

Co se stane, pokud si tímto rostlinným tukem budou mazat chleba lidé s normální hladinou cholesterolu?

„Posílí se u nich možnost rozvoje ucpávání cév cholesterolem v důsledku zvýšení nerovnováhy mezi omega6 a omega3 nenasycenými mastnými kyselinami. Tu zjišťujeme poté, co se rostlinné oleje a margaríny (omega6) začaly nadužívat v porovnání s tuky z mořských ryb a lnu (omega3).“

Co může při problémech s cholesterolem pomoci?

„Zásadnější vliv na regulaci hladiny cholesterolu může mít doplňování rybího tuku ve formě mořských ryb nebo doplňků stravy s omega3 nenasycenými mastnými kyselinami nebo vitaminu B3.“

Přečtěte si
diababa75
9. 5. 2015 • 18:00

Jsem diabetička s vyššími hodnotami lipidů..Pokud jsem užívala Floru pro aktiv,lipidy klesly k normě.Pak jsem začala používat máslo,sádlo a oleje-řepkový,olivový,lipidy opět stouply .Je ale pravda,že i Flora pro aktiv obsahuje palmový olej-podle údajů na etiketě.Nicméně mně pomáhá...takže neztužený palmový olej zřejmě nevadí pro zdraví.

dass
27. 6. 2012 • 16:51

Inženýr Mach tvrdí zvláštní věci. Každý, kdo sleduje vývoj ve výzkumu výživy, ví, že fytosteroly jsou jednou z velmi slibných alternativ dietetického snižování cholesterolu (např. alternativou ke statinům). Fungují podobnou cestou jako tzv. pryskyřice /typ léků na snižování chol./ - zabraňují vstřebávání cholesterolu z tenkého střeva. Tvrdit, že neexistují studie pro jejich prospěšnost, je minimálně podivné. Ve světových vědeckých časopisech jich existují desítky, a to už od 70. let 20. st. Dávka doporučovaná na floře pro.active je zcela bezpečná. Kdo by samozřejmě jedl půl krabičky denně, vystavuje se možnému riziku. Za druhé, poměr n-6 a n-3 mastných kyselin se zdá opravdu být důležitým a bohužel v naší stravě neprospěch n-3, ale že by "vedl k ucpávání cév", jak tvrdí Ing. Mach, to je tedy tvrzení velmi odvážné. Naopak, stovky studií ukazují výhodnost n-6 k saturovaným tukům. Samozřejmě, n-3 kyseliny působí antiaterogenně, příznivě, proto rybí tuk je žádoucí. Zrovna ale např. v margarínech, které jsou vyrobeny z řepkového oleje, je tento poměr poměrně výhodný (díky kyselině linolenové). Proto je také obecně vhodnější řepkový olej než třeba slunečnicový. Rostlinné margaríny, které NEJSOU vyrobeny ze zdraví neprospěšného palmového oleje, jsou velmi zdravou alternativou stravy. Margaríny se již dvacet let se nevyrábějí ztužováním (hydrogenací), jak se často nesprávně uvádí, ale moderními procesy, při kterých rozhodně škodlivé látky (transkyseliny) nevznikají. Zjistit ovšem, kam se palmový olej přidává, je těžké - je třeba se dívat na složení a volit margaríny s nízkým obsahem nasycených tuků (flora je na tom výborně, rama je naopak odstrašující případ, který se množstvím nasycených MK blíží dokonce sádlu!). Ovšem flora je mezi margaríny to nejlepší. Unilever dlouhodobě investuje do seriózního výkumu (byť na druhou stranu je Rama taky bohužel výrobek Unileveru). Nejsem s touto firmou nijak propojen, pouze mě štvou zavádějící komentáře bez chápání podstaty věci.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.