Čeští doktoři bodují: Z krve odhalí nemoci ledvin! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Čeští doktoři bodují: Z krve odhalí nemoci ledvin!

Fotografie
Fotografie (internal)

Čeští doktoři vymysleli unikátní test, který z krve odhalí poškození ledvin! Jím trpí každý desátý člověk! A následky jsou tragické – pacienti umírají na nemoci srdce a cév právě ve spojení s chronickým onemocněním ledvin. Často neodhaleným…

Odborníkům oddělení laboratorní medicíny společnosti Středomoravské nemocniční, která sdružuje nemocnice Prostějov, Přerov a Šternberk, se podařilo nalézt způsob, jak poruchu funkce ledvin včas rozpoznat.

„Při testování látky uromodulin, kterou jsme chtěli stanovovat v moči, jsme zjistili, že se tato bílkovina vyskytuje také ve vysoké koncent raci v krvi,“ uvádí přednosta oddělení prof. MUDr. David Stejskal, Ph.D.

Následně si ve studiích ověřili, že jde o velmi přesný ukazatel časného poškození ledvin. Zdarma se můžete nechat otestovat v prostějovské nemocnici v rámci Světového dne ledvin ve čtvrtek 8. března od 8 do 14 hodin.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.