Začíná sezona klíšťat: Loni zabila 3 Čechy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 9. června 2023

Svátek slaví Stanislava, zítra Gita

Začíná sezona klíšťat: Loni zabila 3 Čechy!

Fotografie
Fotografie (internal)

859 nemocných a 3 mrtví Češi – takové následky měla loni klíšťová encefalitida, nemoc přenášená klíšťaty. Odborníci očekávají letošní sezonu ještě horší. Byla jen mírná zima a klíšťat bude hodně. Číhat na nás mohou už teď, vyhlášen je pátý stupeň z deseti!

Pátý stupeň vyhlášený včera ČHMÚ představuje středně velké riziko. Je tak téměř jisté, že pokud vyrazíte do přírody, nějakého parazita si přinesete. „Klíšťata začínají být aktivní již při teplotách nad 7 °C. Jejich sezona trvá od brzkého jara do pozdního podzimu,“ upozorňuje Doc. MUDr. Rastislav Maďar z Očkovacího centra Avenier.

Kousnutí klíštěte necítíte. „Vylučují sliny, které působí jako anestetikum a zabraňují krvácení,“ popisuje docent Maďar s tím, že mohou přenášet až osm různých onemocnění. V Česku nám hrozí zejména dvě – klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.