Jak si udržet zdraví i v lezavé zimě: Vůní proti nachlazení | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 15. ledna 2025

Svátek slaví Alice, zítra Ctirad

Jak si udržet zdraví i v lezavé zimě: Vůní proti nachlazení

Ostropestřecová semínka
Ostropestřecová semínka (istock.com)

Milujete vůni přírody, rozkvetlé louky, lesa, na který praží letní slunce, nebo třeba jen loupané mandarinky? Pachy mohou vyvolat vzpomínky i fyzické pocity. A správně vybrané člověka umí povzbudit, ukolébat a také pomoci třeba s nachlazením. K čemu si čichnout při horečce, kašli nebo pocitu »něco na mě leze«?

Domácí lékárnička nemusí obsahovat jen tabletky, kapky a spreje od farmaceutických firem. Úlevu mohou přinést i vůně. Dokážou ochránit fyzickou i duševní pohodu a také léčí. Přežít zimu ve zdraví a v příjemně provoněném prostředí nám pomohou esenciální nebo někdy také nazývané éterické oleje (EO). Užívat si je lze v lázni, při potírání pokožky a inhalování. Páni tvorstva po návratu domů možná řeknou »co to tady smrdí«, zkuste jim ale připravit vonnou masáž a uvidíte, že velmi rychle změní názor.

„Řiďte se účinky jednotlivých olejů, ale, dávejte přednost těm, které vám voní a jsou příjemné. Některým esenciálním olejům, které nemusí každému vonět, například tymián, se ale v boji se zimními chorobami nevyhneme. V takovém případě může aroma vylepšit třeba pár kapek některého citrusu,“ doporučuje aromaterapeutka Argyro Leman.

Argyro Leman

Aromaterapeutka Argyro Leman:  Esenciální oleje jsou až 70krát silnější než bylinky!

Proč by neměly EO v našem životě chybět, v čem je jejich síla a jak s nimi nakládat poradila v rozhovoru pro Aha! aromaterapeutka Argyro Leman.

Kde se bere síla a účinnost esenciálních olejů?

„Jsou to vysoce koncentrované látky získané z aromatických částí rostlin, jako jsou květy, plody, listy, kůra, dřevo, kořeny, semena a pryskyřice.“

V čem se liší od bylinek?

„Jsou až sedmdesátkrát silnější. Proto s nimi musíme zacházet jinak než s bylinkami. Účinkuje už jen pár kapek a vždy je třeba je ředit v rostlinných olejích nebo v alkoholu.“

Jaký olej na ředění je nejvhodnější?

„Ideální je jakýkoliv lehce vstřebatelný rostlinný olej. Ve své praxi používám frakcionovaný kokosový, protože se rychle vstřebává, nežlukne a netuhne.“ 

Na trhu je řada olejíčků, jak poznáme ty, které skutečně pomohou našemu zdraví?

„Vždy se musí jednat o stoprocentně čistý éterický olej. Nepoužívejte produkty označené jako vonný olej nebo přírodně identický. Na lahvičce, popřípadě v průvodním letáčku musí být uvedena přinejmenším botanická čeleď a latinský název rostliny, země původu a datum expirace. V ideálním případě, není to ale podmínkou, také část rostliny, ze které je olej získán, a způsob extrakce. Nejčastěji to bývá párou nebo, zejména u citrusů, lisováním za studena.“

Máte nějaký osvědčený recept pro posílení imunity v podzimním a zimním čase?

„Do elektrického difuzéru dávám tři kapky divokého pomeranče, jednu kapku hřebíčku a jednu rozmarýnu.“

Tipy expertky na vůně a trenérky jógy Barbory Vlasákové: Umí ochladit i zahřát

Při potížích s dýcháním, kdy je dech mělký a slabý, a doprovází je slabá imunita, podle Barbory Vlasákové poslouží eukalyptus globulus nebo tymián. „Přidá-li se k těmto projevům chlad, lze sáhnout po některém z prohřívacích éterických olejů jako je zázvor nebo rozmarýn,“ doporučuje. Od hlenů uleví borovice a od bolesti v krku šalvěj muškátová. „Jestliže se naopak dostaví horkost, projevující se žízní, pocením, horečkou a bolestmi hlavy a v krku, pomůže levandule, santal, citron, bergamot nebo heřmánek římský,“ radí aromaterapeutka.

Barbora Vlasáková

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.