Zelená důchodové reformě! Co se změní?

Očekával se boj a ten se na půdě Sněmovny i odehrál. Dolní komorou po zhruba 70 hodinách prošel slovy premiéra Petra Fialy (60, ODS) „nejdůležitější zákon období“. Řeč je o reformě důchodů. Ta má prodloužit věk odchodu do penze i změnu jejího navyšování.
Ani včera se Sněmovna neobešla bez ostrých výpadů. „Pat a Mat“ či „experti, kteří nastudovali důchody přes noc“. Nevybíravá slova ze strany opozice padla na adresu šéfů klubů ODS a TOP 09 Marka Bendy (55) a Jana Jakoba (41) kvůli jejich pozměňovacímu návrhu důchodové reformy. Ten na poslední chvíli snížil o asi 100 tisíc počet osob z kategorie fyzicky náročných profesí, které mají mít nárok na předčasný důchod bez jeho krácení.
Výjimka tak bude platit pro pouze asi 12 tisíc osob v nejtěžší kategorii. Jakob naopak řekl, že s ohledem na rozpočtovou kázeň nebylo jiného řešení než náročné profese osekat. Výměnou za jejich snížení se totiž zpomalil růst věku, ve kterém budou lidé do penze odcházet. „Našli jsme lepší řešení. Zaměstnavatelé těchto těžce pracujících lidí nebudou přispívat do průběžného systému, přispějí rovnou svým zaměstnancům,“ nastínil Jakob. Od začátku roku 2025 by se mělo o této možnosti začít jednat.
CO SE ZMĚNÍ?
● Po roce 2030 se bude zvyšovat věk pro získání nároku na odchod do řádného důchodu. Ten poroste o měsíc za rok. Ročník 1966 tak půjde do penze v 65 letech a jednom měsíci, u lidí narozených po roce 1988 se důchodový věk zastropuje na 67 letech.
● Mezi roky 2026 a 2035 se bude postupně snižovat výše výdělku, která se započítává při výpočtu zásluhové části penze (vyměřovací základ). Nově přiznané penze budou nižší o několik stovek korun za rok.
● Zvýší se minimální starobní důchod. Ten bude 20 procent průměrné mzdy.
● Zruší se navyšování penze u pracujících důchodců. Novela místo toho počítá s tím, že za pracující důchodce nebude zaměstnavatel odvádět svou část pojistného na sociální zabezpečení a o těchto 6,5 procenta hrubé mzdy se zvýší čistý příjem takového zaměstnance.
● Změny budou u výchovného, dál by se mělo vyplácet jen na třetí a další dítě a na první dva potomky by je nahradilo započítání fiktivního výdělku.
● Vládní reforma počítá s dobrovolným společným vyměřovacím základem manželů nebo registrovaných partnerů, týkat se bude jen starobních důchodů. Manželé nebo registrovaní partneři se budou při přiznání důchodu od roku 2026 moci rozhodnout, že si napůl rozdělí dosažené vyměřovací základy za období, kdy oba pracovali.