Jak na tom jsou senioři? Velké srovnání českých penzí
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (44, KDU- -ČSL) se ve středu pochlubil, že jsou v Česku nyní nejvyšší důchody v historii. A že nikde v sousedních zemích nerostly tak rychle. Řečí pouhých čísel je to pravda, podle některých expertů jde ale o dost odvážné tvrzení.
V tomto týdnu oznámil Marian Jurečka, že starobní penze by se měly od příštího ledna zvýšit pravidelnou valorizací průměrně o 356 korun. Přesná částka se ještě dopočítá podle vývoje mezd. „Průměrný starobní důchod v příštím roce překoná hranici 21 tisíc korun, měl by se pohybovat kolem 21 078 korun,“ uvedl ministr s tím, že letos v červnu byla průměrná výše důchodu 20 708 korun. Před deseti lety pobírali čeští senioři zhruba polovinu toho co dnes. „Nikde v okolních zemích za posledních několik let nerostly důchody tak razantně jako u nás. Před deseti lety činil důchod zhruba polovinu toho co dnes. Celkově za naší vlády důchody narostly zhruba o třetinu,“ dodal ještě. Opravdu to tak je? Na to jsme se zeptali expertů.
Ekonomka: Penzisté přesto zchudli
Jurečkovo nadšení mírní ekonomka Markéta Šichtařová (na snímku). „Je pravda, že se hodně přidávalo. Ale bylo to proto, že byla nebývale vysoká inflace,“ zkritizovala pro Aha!. Podle ní tím přišlo navyšování zcela vniveč. „Čím víc rozdáme peněz, tím větší vyvoláme inflaci. A čím vyšší máme inflaci, tím víc musíme lidem přidávat,“ nebrala si servítky.
Kroky vlády vnímá jako chybné. „Vládu bych chválila, pokud bychom měli nízkou inflaci, a přesto by se zvládlo seniorům přidat. Seniorům nepomohli, protože oni bohužel přesto zchudli. U nás byla inflace ještě vyšší, než se navyšovalo. Tudíž – bylo to nejvíc v Evropě, ale taky jsme měli největší inflaci. Takže nakonec naši důchodci chudli nejrychleji z Evropy,“ shrnula ekonomka Šichtařová.