Podvody (nejen) na seniorech: Jak se bránit internetovým šmejdům | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 5. října 2024

Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš

Podvody (nejen) na seniorech: Jak se bránit internetovým šmejdům

.
(Shutterstock)

Touha po lásce nebo penězích jsou háčky, na které podvodníci chytají své oběti. Jsou přitom trpěliví, zdokonalují se a nově sázejí na sociální inženýrství. Nahrává jim i to, že řada podvedených uvěřit chce a na námitky svého okolí neslyší.

Pupkatý tatík je prohnanou manipulací donucen uvěřit, že se do něj zamilovala dlouhonohá dvacetiletá modelka. Soucitná žena zase obětuje své úspory, aby pomohla lékaři na misi, opuštěnému americkému vojínovi či dokonce nigerijskému kosmonautovi, který uvízl na oběžné dráze. „Taktikou podvodníků je promyšlená manipulace a různé psychologické triky, kterými útočí přímo na emoce,“ potvrzuje Petr Zíma, expert České spořitelny pro bezpečnost a bankovní identitu. Manipulátoři věnují svému »zákazníkovi« spoustu času. Lžou a omotávají si oběť postupně kolem prstu. Umějí vyvolat nejen strach, ale i pocit zamilovanosti nebo touhu po rychlém zbohatnutí.

(Ne)uvěřitelná LÁSKA

Manipulátor v oběti vyvolává pocit zamilovanosti nebo přátelství, aby ji následně oškubal. Objevuje například na sociálních sítích, ale i na seznamkách. Jak to funguje: Podvodník si vytvoří falešnou identitu, kterou je schopen doložit fotkami i videi, ale hlavně srdceryvným příběhem. Naváže s vámi online vztah, který klidně buduje i několik měsíců. Vzbudí ve vás naději na nový vztah či dokonce sňatek, pocit výjimečnosti, lítost a nakonec vás přiměje k zaslání financí. Nejprve třeba jen drobných na letenku, aby vás mohl konečně navštívit, pak se ale objeví komplikace a peněz je třeba víc a víc. Vše končí tím, že přijdete o své úspory, ale svou online lásku nikdy neuvidíte. 

Jak se bránit

Ověřujte si na sítích velice detailně, jak se k vám člověk, který se vám dvoří, vlastně dostal. Zeptejte jestli ho/ji neznají. A hlavně se s novou romancí svěřte svým blízkým. Poraďte se s nimi a zeptejte se jich na názor, co si myslí o tom, že po vás někdo »ze sítí« chce peníze a vy ho asi milujete.

Způsoby falešných online milovníků

E-šmejdi útočí na city a brnkají na soucit. Jsou trpěliví a vynalézaví. Takhle vypadají podle expertů z České spořitelny jejich nejčastější techniky, které mají jedno společné – vaše peníze:

NESNÁZE

Je nemocný, zraněný, nespravedlivě stíhaný, rozvádí se v zahraničí a bojuje o děti či je v jiném průšvihu a potřebuje rychle peníze. Například na právníka, vyvázání se ze smlouvy či dluh po bývalé ženě.

VZDÁLENOST

Nemůže se s vámi osobně setkat. Slouží v armádě, na ropné plošině, na lodi nebo je na cestách. V zahraničí je téměř vždy. Nebyl by proti setkání, ale potřebuje k tomu peníze (ke svým se z nějakého důvodu nedostane).

SMOLAŘ

Měl smůlu na partnery, dokud na internetu nepotkal vás.

SETKÁNÍ

Ačkoli jste se osobně nesetkali, začne mluvit o svatbě či o cestě za vámi. Jen ještě nemá letenku, nedorazily mu poslané peníze atd.

Podvodníci útočí ve skupinách

Peníze jsou motiv, který funguje bez ohledu na věk, pohlaví i vzdělání. „Jedná se zejména o investiční podvody, kdy se podvodníci v telefonu vydávají za investiční poradce a snaží se klienty přesvědčit k zaslání plateb na falešné investiční účty,“ popisuje Zíma. Podvodníci komunikují prostřednictvím internetu, telefonu i chatu a spolupracují ve skupinách, ve kterých hrají různé role. Dokážou člověka přesvědčit, že snadno zbohatne, ale navíc se nesmí ani svěřit nepřejícímu okolí. „Když takového člověka pak varuje banka, oběť manipulace už jí většinou nevěří a peníze pod vlivem manipulativní hry stejně pošle do nesprávných rukou,“ varuje expert.

Strach o PENÍZE

»Vyděsit a okrást« je způsob manipulace, při kterém vás podvodník děsí hrozbou ztráty peněz. Útočník vytváří umělé krizové situace.

Jak to funguje: Během rušného dne, nebo uprostřed noci vám zazvoní mobil a seriózní hlas se představí jako bankéř, policista, zástupce bezpečnostního oddělení či bankovní asociace a oznámí, že můžete přijít o peníze. Tvrdí, že si na vás někdo zkouší vzít úvěr nebo že vám napadl účet a je nutné rychle jednat. Vše zní velmi seriózně a podvodníci si střídají i role, aby zdůraznili vážnost situace. Volání falešného bankéře např. potvrdí falešný policista apod. Radí vám, že záchrana vašich peněz vede jen přes jejich odeslání na »bezpečný« účet. Případně je můžete přímo vložit do bankomatu, přes který na »bezpečný« účet doputují. Pokud to uděláte, už je neuvidíte.

Jak se bránit

  • Zavěste a zavolejte na oficiální linku své banky nebo zajděte na pobočku. Nikdy nevolejte na podezřelý telefon zpět!
  • Nevěřte nikomu, kdo vás nutí někam přeposílat peníze, vybírat či vkládat hotovost do bankomatů atd..
  • Varovný signálem je nátlak, že vše máte zatajit před blízkými a nucení k rychlé reakci.

Rychlé ZBOHATNUTÍ

Falešní investiční poradci lákají na vysoké zhodnocení pomocí investic do kryptoměn či akcií velkých společností, jako je třeba ČEZ nebo Agrofert.  Jak to funguje: Reklama na internetu nebo falešný poradce po telefonu nabízí výhodný nákup akcií či kryptoměn.  Může zneužívat jména firem, nebo známých osobností (např. Petr Pavel, Petr Fiala, Leoš Mareš atd.). Pokoušejí se vás přesvědčit, abyste začali posílat peníze na investiční účet, nebo vám nabídne pomoc přes program nebo aplikaci, kterou si máte stáhnout do počítače. Ve skutečnosti tak získá vzdálený přístup k ovládání vašeho bankovního účtu.  Někdy podvodníci brnkají i na strunu závisti – nemáte nikomu o ničem říkat, investice je jen pro vybrané jedince a ostatní by vám záviděli.

Jak se bránit

  • I když se vám chce uvěřit, že skvělé zhodnocení vašich peněz je možné, ihned zpozorněte.
  • Varovným příznakem je i nucení k tajení investice před vaší bankou nebo k zapírání pravého důvodu transakce a vymýšlení jiného důvodu platby (např. dovolená aj.).

Sny o investování se můžu rozplynout

Sliby o rychlém vydělávání peněz se krásně čtou, ale hůře realizují. Opatrnosti není nikdy dost. S pomoci umělé inteligence je dnes snadné vytvořit fiktivní nabídku i se známou osobností. O každé nabídce si tak zkuste zjistit více informací. A pozor! Stoprocentně kladné recenze jsou podezřelé. Může je napsat i sám podvodník.

CO nikdy NEDĚLAT

  • S nikým nesdílejte přístupy a hesla ke svému účtu nebo čísla na kartě.   
  • Neinstalujte do svého počítače programy nebo aplikace na základě telefonního hovoru.
  • Nikomu nepovolujte vzdálený přístup do svého počítače.
  • Nepředávejte bezpečnostní údaje k internetovému bankovnictví nebo k platební kartě.

Přijít o peníze je snadné Investování není zaručený prostředek, jak zbohatnout.

Do čeho já bych investoval...

Hmmm, zajímavá reklama.

O týdne později. To to krásně roste.

O dva týdny později. Přece jsem nemohl přijít o všechno!

Kdo je připraven, není překvapen

Kybernetické útoky jsou stále propracovanější. Podle odborníků je důležité průběžně sledovat zprávy, zajímat se o nové hrozby a jednoduše na ně být připraven. Nikdy nevíte, kdy právě vám přijde podezřelá zpráva nebo podvodný telefonát!

PSSST!

Novinkou je snaha podvodníků přesvědčit oběť, aby tajila pravý účel transakce. Bezpečnostní systémy bank totiž často dokážou podivné transakce identifikovat a pracovníci banky pak oběti zavolají, aby ji varovali. Podvodníci tak už předem oběti dávají instrukce, co v případě telefonátu z banky říkat. „Podvodník vás bude nutit, abyste uváděli nepravdivý popis účelu platby (např. dovolená aj.). Cílem je zabránit, aby se bance podařilo podvodnou transakci včas zablokovat a vaše peníze zachránit,“ popisuje expert Zíma.

Podvedení jsou ochotni uvěřit neuvěřitelnému

Podvodníci útočí na oběti více či méně uvěřitelnými příběhy a prosbami. A stále se najdou lidé, kteří jsou schopní uvěřit, že právě jim odkázal peníze jejich africký jmenovec, kdosi neznámý se chce s nimi podělit o výhru či umírající miliardářka náhodně vybírá hodné lidi, kterým by udělala radost. Některé příběhy jsou ale téměř na hraně zdravého rozumu.

Dcera popraveného nigerijského generála, má pohádkové jmění, ale nemůže se k němu dostat. Pomoc potřebuje právě od vás a za to vás štědře odmění. Stačí zaplatit pár set euro právníkovi.

Sověti zapomněli při tajné misi ve vesmíru nigerijského astronauta. Už je tam několik let a za tu dobu si stihl našetřit pěkné peníze, protože mu v Nigerii běží výplata. Má miliony, uložené v bance v nigerijském Lagosu. Rád by si za ně objednal u Rusů zpáteční let, ale k uvolnění peněz z banky potřebuje peníze...

Amerického generála působícího v Sýrii vyplatili za jeho službu zlatými cihlami. Nemůže je ale ze Sýrie vyvézt, tak je chce poslat důvěryhodné osobě a pak se s ní o zisk z prodeje cihel podělit. K zaslání cihel ale potřebuje peníze na poštovné...

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.