Používáme je v konverzacích běžně, ale... Známe emotikony? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 12. září 2024

Svátek slaví Marie, zítra Lubor

Používáme je v konverzacích běžně, ale... Známe emotikony?

Smajlíky používáme již 35 let.
Smajlíky používáme již 35 let. (profimedia.cz)

Emotikony jsou běžnou součástí naší on-line komunikace. Význam některých z nich ale nemusíme interpretovat správně, navíc v různých kulturách se může lišit. „Význam není jednoznačný a lidé si jej mohou vykládat rozdílnými způsoby,“ tvrdí britská lingvistická expertka Noël Wolfová. Znáte významy níže uvedených emotikonů?

Paroháč   

Paroháč

Gesto zpopularizovala metalová kapela Black Sabbath v 70. letech minulého století a považuje se za symbol fanoušků tohoto stylu hudby. „V některých středomořských a španělsky mluvících zemích lze toto gesto vůči osobě chápat tak, že dotyčný člověk byl podveden partnerem. Tedy, že je paroháč,“ popisuje Wolfová.

Zdvižená ruka 

Zdvižená ruka

Zde se výklad liší v závislosti na věku uživatele a jeho původní význam se posunul. Starší v něm vidí někoho, kdo nabízí pomocnou ruku. Mladší ročníky zase symbol užívají v drzých a sarkastických konverzacích. „Emotikon byl původně zamýšlen jako znázornění osoby pracující u informačního pultu,“ ozřejmuje Wolfová.

Sepjaté ruce 

Sepjaté ruce

Lidé symbol používají jako formu pozdravu, při níž si dvě osoby plesknou dlaněmi o sebe. V japonské kultuře znamená prosbu či poděkování. Původní význam ale nese jiný, náboženský rozměr. Vyjadřuje modlitbu, v některých náboženských kulturách také projev adorace.



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.