Naučte se dobíjet baterky: 6 rad, jak se nenechat semlít prací

Prázdniny skončily a většina z nás už opět chodí do práce. Navíc se rozjel kolotoč školní či předškolní docházky a dovolená jako by nebyla. Dnešní doba klade stále větší nároky jak na zaměstnance, tak i na živnostníky a dostavuje se stres. Ten může mít velmi neblahé zdravotní důsledky. Aha! vám poradí, jak se nenechat prací úplně semlít.
Nejčastější stresové problémy
•konfliktní vztahy
•změna práce
•zklamání z nepovýšení
•rychlý kariérní růst
•obsah práce nevyužívající potenciál
•tlak na vysoký pracovní výkon
Varovné signály vyhoření
Mezi tělesné příznaky tak patří např. bušení srdce, svalové napětí, bolesti břicha a hlavy, podrážděnost, únava, změny nálady. Může se projevit například v nerozhodnosti, nemocnosti a časté absenci, snížení výkonu, zvýšené konzumaci alkoholu, cigaret, léků.
Jak si ulevit
1. Uspořádejte si priority.
Co je pro vás skutečně důležité, ať už s ohledem na práci, na rodinu i na vás. Mějte v tom jasno.
2. Dodržujte pravidelný spánkový režim.
Snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu, ideálně kolem 22 hodin večer a 6 hodin ráno. Spánek by měl být kvalitní a nepřerušovaný.
3. Jezte vyváženou stravu.
Zahrňte do svého jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, celozrnných produktů, bílkovin a zdravých tuků. Omezte sladkosti, alkohol, kofein a nikotin.
4. Dostatečně pijte.
Dehydratace způsobuje únavu, bolesti hlavy a sníženou koncentraci. Doporučuje se pít 1,5 až 2 litry vody nebo jiných neperlivých neslazených nápojů denně.
5. Hýbejte se.
Fyzická aktivita pomáhá zlepšovat prokrvení těla, posilovat imunitní systém, uvolňovat hormony radosti a snižovat stres.
6. Přírodní léky
Bukvice lékařská má zklidňující účinek, dobromysl má pozitivní vliv na psychiku, při depresi a stresu také pomáhá kozlík lékařský a CBD. Zajímavou bylinou je i rozchodnice růžová. Ta se tradičně používá k léčbě různých zdravotních problémů, jako jsou následky zvýšeného nebo dlouhotrvajícího stresu, deprese a únavy.