Ulehčí některým zaměstnancům: Prohlídka nebude povinná!

Nástup do práce by se měl od příštího roku ulehčit. Při změně zaměstnání už lidé pracující v kancelářích a obecně nerizikových profesích nebudou muset absolvovat vstupní lékařskou prohlídku. Podle ministerstva zdravotnictví neplní svůj účel, zbytečně zatěžují praktiky a stojí moc peněz. A rádi jsou i lékaři.
Ušetřit čas i peníze. Tak ministerstvo zdravotnictví prezentuje změnu, kterou minulý týden představilo v rámci novely zákona o specifických zdravotních službách. Její součástí má být právě i to, že vstupní lékařské prohlídky už nebudou pro všechny nastupující zaměstnance povinné. „Nejsou rušeny. Je pouze změněn přístup k nim a budou prováděny na dobrovolné bázi,“ napsal Aha! mluvčí rezortu zdravotnictví Ondřej Jakob. Podle ministra Vlastimila Válka (64, TOP 09) se to má týkat více než 1,8 milionu lidí.
Změna by měla platit pro první kategorii pracovníků tedy ty, jejichž práce není považována za rizikovou. Hodnotí se např. fyzická zátěž, hluk, prach, zátěž chladem a teplem či používání chemických látek. „Lze předpokládat, že změny se mohou týkat kancelářských prací. Příkladově lze uvést administrativní práce – úředníci, bankéři, IT služby a jiné,“ uvedl Jakob. Povinnost by tak neměla nově platit pro většinu kancelářských zaměstnání.
Ministerstvo se ke kroku uchýlilo na základě tzv. antibyrokratického balíčku, který přijala vláda Petra Fialy (59, ODS) letos v květnu. „Cílem je snížení administrativní, finanční i časové zátěže na straně zaměstnavatelů, na straně posuzujících poskytovatelů i zaměstnanců,“ vysvětlil Aha! Jakob. Ministerstvo už dříve u těchto prací zrušilo pravidelné prohlídky ze stejných důvodů. Jen výjimečně se prý přišlo na zdravotní problémy, které by měly vliv na práci.
Jakob rovněž dodal, že rezort změnu konzultoval s odbornými společnostmi, např. Českou lékařskou komorou. Kontrolu bude možné nadále podstoupit dobrovolně – pokud budou zaměstnanci chtít, mohou o ni požádat a zaměstnavatel by měl vyhovět. Na druhou stranu ji může požadovat i zaměstnavatel. Ministerstvo předpokládá, že změna začne platit v roce 2025.