Válkův plán na nakopnutí zdravotnictví: Víc místa místa ve školách
Tikající bombou českého zdravotnictví je nedostatek lékařů, sester i dalších zdravotníků. Tisíce z nich už navíc přesluhují a zamíří brzy do penze. Jedním z řešení má být navýšení kapacity škol. Jenže i když bude víc zdravotníků, dokáže je systém dostat tam, kde jsou nejvíc potřeba?
„Ministr zdravotnictví Vojtěch společně s ministrem školství Plagou navýšili před lety kapacity lékařských fakult. V příštím roce tak poprvé budeme mít o zhruba 350 studentů víc,“ potvrdil pro Aha! ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (63, TOP 09) s tím, že to stejné teď hodlá udělat i současný kabinet. Akorát s nelékařskými obory jakými jsou sestry či záchranáři. „Dohodl jsem se s ministrem Bekem a od příštího roku navýšíme počet studentů nelékařských fakult vysokých škol o zhruba 20 procent,“ uvedl Válek. Bude to stačit? Ačkoliv takový krok odbory chválí, stačit to dle nich nemusí. „Situace je špatná naprosto všude. Zdaleka už to není jen otázka pohraničí. U ambulantní specializované péče v takových základních oborech, jako je interna nebo chirurgie máme více než polovinu pracujících lékařů ve věku nad 60 let. Ta situace se blíží katastrofě prakticky všude,“ varoval prezident České lékařské komory Milan Kubek (56).
Podle něj se navíc bude situace jen zhoršovat kvůli odchodům do penze. Zvyšování počtu studentů je podle něj správný přístup, kapacity oborů ale nejsou nafukovací. „Netýká se to ani tak prostorové, ale zejména pedagogické kapacity. Na těch školách musí mít kdo učit, aby ta výuka byla kvalitní,“ dodal Kubek. Přetížení zdravotníci Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková (61) rezort chválí za navýšení kapacit nelékařských oborů od příštího školního roku. Chybí totiž i všeobecné sestry, radiologičtí asistenti, zdravotničtí laboranti, ale i záchranáři. „Je však potřeba absolventy do zdravotnictví přilákat a udržet je. Aby to nedopadlo jako dnes, kdy spousta zdravotníků nemocnice opouští kvůli nevyhovujícím pracovním podmínkám, přetížení či rozdílným platům,“ vysvětlila Žitníková s tím, že mnoho zdravotníků si raději najde klidnější práci s lepší perspektivou.
Specializace, které pacienti potřebují
Možným nástrojem, jak dostat lékaře i mimo velká města a na periferie Česka, jsou podle Válka dotace na rezidenční místa. Jde o prostředky, které rezort posílá špitálům, které lékaře po vysoké škole a před atestací vezmou do pracovního poměru a v podstatě ho po tuto dobu »učí jeho řemeslu«. „Když jsem nastoupil jako ministr, tak jsem tyto peníze nasměroval zejména do podpory praktických lékařů pro dospělé či děti a dorost, a potom pro obory jako jsou psycholog, dětský neurolog či dětský psychiatr,“ uvedl Válek.
To by ale chtěl v příštím roce změnit tak, aby místo do špitálů šly peníze přímo do terénu a zohlednila se tak dostupnost péče nejen v krajích, ale i v okresech. Sněmovna se navíc bude zabývat legislativou, která pojišťovnám dá povinnost budovat dostupnou péči napříč Českem. „To znamená, když přijde lékař, který chce dělat internistu, tak aby mu ta pojišťovna mohla říct: podívejte se, my chceme, abyste dělal pro nás smluvního lékaře, internistu, ale v Praze už jich máme dost. Potřebujeme, abyste nastoupil. A teď si vyberte, tady všude máme volná místa,“ dodal ministr.