Cévní mozková příhoda se nevyhýbá ani dětem: Mrtvice v jedenácti! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. července 2024

Svátek slaví Jindřich, zítra Luboš

Cévní mozková příhoda se nevyhýbá ani dětem: Mrtvice v jedenácti!

Robotická ergoterapie při posledním pobytu v lázních.
Robotická ergoterapie při posledním pobytu v lázních. (Foto archiv Anny Henlínové, Cesta za snem)

Cévní mozková příhoda postihne každého čtvrtého člověka. A nevyhýbá se ani dětem. Annu Henlínovou (24) z Teplic mrtvice postihla už v jedenácti. K lékaři se dostala až po 26 hodinách!

Anička dostala mrtvici na volejbalovém soustředění. „Mravenčila mi pravá noha a později i ruka. Trvalo to dvě minuty a pokračovala jsem v tréninku,“ popisuje Anna. Mravenčení se opakovalo, navíc i hůře chodila, a tak vše řekla trenérce. „Poslala mě lehnout s tím, že uvidíme ráno. Druhý den jsem slezla z postele, ale když jsem se postavila na nohy, upadla jsem,“ vypráví. Do nemocnice se dostala až 26 hodin od prvních příznaků. „Byla jsem ochrnutá na celou pravou stranu včetně tváře,“ popisuje. Lékaři sraženinu odstranili a jí se vrátil cit. 

Anička krátce před atakou.

Na rehabilitaci pak bojovala o návrat do života, učila se i znovu chodit. „Zprvu jen stát a dělat malé krůčky. Chodit jsem začala s chodítkem. Prstem na pravé ruce jsem pohnula až měsíc po příhodě,“ říká Anna. Dnes v sociálních službách pomáhá druhým, stále u ní přetrvává třes v pravé ruce a nepravidelná chůze. Dosud ráda maluje, ovšem levou rukou. Obden cvičí, aby udržela svaly funkční. „Jakmile polevím, bude to znát,“ dodává bojovnice Anna. 

Často nebolí

„V 85 % případů mrtvice nebolí, a proto lidé její projevy podceňují. Při pozdní reakci ale zanechává vážné následky, nebo končí i úmrtím,“ říká Hana Maršálková z iniciativy Act FAST. Anglická zkratka FAST pomáhá k zapamatování příznaků.

  • FACE (tvář) – skleslý ústní koutek a oční víčko na polovině tváře
  • ARM (paže) – necitlivost paže, neschopnost udržet předmět
  • SPEECH (řeč) – neschopnost mluvy, obtížné porozumění řeči
  • TIME (čas) – v případě výše uvedených příznaků co nejrychleji vyhledejte lékařskou pomocPřečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.