Dnes je Světový den proti mozkové příhodě: Odhalte mrtvici včas!

Cévní mozková příhoda neboli laicky mrtvice je problém, který se týká především starších lidí. Ovšem až 15 % pacientů je ve věku 15 – 49 let! Trvalé následky u mladších pacientů s sebou nesou velké zdravotní, sociální i psychické zatížení jich samotných i jejich rodin.
„Cévní mozková příhoda ročně postihne asi 25 tisíc obyvatel ČR, bohužel jde o třetí nejčastější příčinu úmrtí a o nejčastější příčinu dlouhodobé invalidity,“ vypočítává prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě. Moderní medicína dokáže zachránit život odhadem až 85 % postižených. „Nicméně aby bylo možné využít moderních metod léčby, je potřeba včas mozkovou mrtvici rozpoznat a pacienta přepravit do specializovaného centra,“ vysvětluje profesor Souček. „Pro co nejpravděpodobnější návrat do normálního života je také potřeba včas zahájit rehabilitaci a zapojit do ní intenzivně jak pacienta, tak jeho rodinu,“ doplňuje.
Jak chorobu rozpoznat
- Příznaky cévní mozkové příhody se projevují náhle, je třeba je umět poznat a hned zavolat záchranku!
- Nejčastější příznaky jsou slabost nebo ochrnutí v obličeji, horní nebo dolní končetině.
- Dále pak porucha řeči, náhlá ztráta rovnováhy, potíže s chůzí, udržením rovnováhy.
- Vyskytují se také intenzivní a neobvyklé bolesti hlavy, potíže s viděním, či dokonce ztráta zraku.
Boj s časem
Pokud se takové příznaky náhle objeví, volejte záchranku – 155, (tísňová linka 112). Záchranáři pacienta dopraví ho do iktového centra. V ČR jich je celkem 46.
Pokud si nejste jisti, zda postiženého ranila mrtvice, udělejte s ním tento test...
- Face (obličej). Požádejte ho, aby se usmál. Je patrný pokles ústního koutku nebo očního víčka?
- Arm (paže). Zvedněte mu ruce do předpažení. Nemůže udržet obě paže ve stejné výšce a jedna nápadně poklesne oproti druhé?
- Speech (řeč). Zeptejte se ho, jak se jmenuje. Odpovídá nesrozumitelně či má potíže s porozuměním?
- Time (čas). Pokud zaznamenáte alespoň jeden z těchto příznaků, volejte ihned linku 155.
Prevence existuje
„I této zákeřné chorobě můžeme předejít, a to především zdravým životním stylem. Zejména mladší generace by měla dbát na pravidelnou fyzickou aktivitu, vyváženou stravu bez potravin zvyšujících krevní tlak a hladinu cholesterolu. Významnou roli hraje rovněž dostatečný odpočinek. Důležité je také chodit na preventivní kontroly,“ doporučuje prof. MUDr. Miroslav Souček.