Kočičí terapeutka: Elis léčí duše nemocných

Psi mají pověst věrných společníků, kočky jsou spíše proslulé tím, že mají svou hlavu. Proto je možná tak často nevídáme jako terapeutická zvířata. To však neplatí pro kočku jménem Elis (1), která pomáhá pacientům se závažnými zdravotními hendikepy v krnovské nemocnici.
Jako jedni z prvních v Česku zavádějí v nemocnici v Krnově felinoterapii, tedy zvířecí léčbu založenou na kontaktu pacienta s kočkou. „Zpestřují a zároveň zpříjemňují život našim pacientům v nelehké životní situaci,“ říká sestřička Veronika Štěpaníková (44). Elis, která je zvláštní rasy zvané ragdoll, což doslova znamená hadrová panenka, nosí k postelím dlouhodobě nemocných. Pokládá ji, aby ji lidé s těžkým hendikepem mohli pohladit a u toho i pookřát. „Jde o pomocnou metodu s kočičí terapeutkou pro naše dlouhodobě nemocné svěřence,“ uvedla Štěpaníková.
Jednou z pacientek oddělení Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) je aktuálně bývalá učitelka olomoucké základní školy Radka (61). S poraněním hlavy a krvácením do mozku skončila v nemocnici po nečekaném škobrtnutí a pádu ze schodů. „Pobyt je v podobných případech déle trvající a vidíte, jak paní Radka pookřeje, když si může Elis pohladit a mít ji u sebe v náručí. Hlazení srsti »hadrové kočky« procvičuje jemnou motoriku a navozuje příjemné zážitky. Elis je miláček pacientů, ale i zdravotnického personálu,“ říká sestřička, která praktikuje již čtyři měsíce podpůrnou léčbu kočkou v krnovské nemocnici a dělá radost všem okolo.
Vypadá jako plyšák
Ragdoll nebo hadrová panenka je naprosto výstižné pojmenování, protože spokojená kočka ragdollka při chování v náručí se uvolňuje takovým způsobem, že opravdu připomíná bezvládného plyšáka.