Caviaterapie: Morče jako kapesní terapeut

Zooterapie a její pozitivní vliv na lidskou psychiku a tělesnou schránku člověka není žádnou novinkou. Věděli jste ale, že se hojně využívají také terapeuti z řad hlodavců, konkrétně morčat?
Už jen samotná přítomnost zvířátka u maroda je léčebnou procedurou. Kromě radosti z kontaktu s živým tvorem pomáhá procvičit jemnou motoriku. U dětí s autismem, mentálním postižením nebo sníženou pohyblivostí je morče značně nápomocné s navázáním komunikace. Velmi prospěšný je tento malý terapeut také u starých lidí, a to zejména těch, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko. Využívá se ale také u psychiatrických pacientů. Bylo zjištěno, že díky přítomnosti zvířete u úzkostných pacientů se jejich úzkost sníží až dvojnásobně. Caviaterapie způsobuje tzv. kontaktní komfort, při kterém dotyk navozuje relaxaci a snižuje kardiovaskulární reakci na stres.
Morčata u řádových sester
Pavla Zemanová (55) je ženou, která se u nás zasloužila o popularizaci caviaterapie. Když v roce 2008 začala se svým morčetem Majdalenkou navštěvovat Domov sv. Karla Boromejského v pražských Řepích, byla první, kdo se zde touto léčebnou metodou zabýval.
Pan Morče z Londýna
Průkopníkem caviaterapie a velkým milovníkem morčat byl Angličan Peter Gurney. Ač sám onkologicky nemocný, denně se svými morčaty dokázal navštěvovat dětské onkologické oddělení v londýnské Nemocnici sv. Tomáše. Děti jeho návštěvy milovaly a nazývaly jej pan Morče. Napsal řadu knih o morčatech (např. Správná péče o morčata nebo Sexuální život morčete) a svými aktivitami se významně podílel na popularizaci jejich léčitelských schopností. V roce 2006 ve věku 68 let zemřel, přežilo jej 40 jeho morčat, kterým však před svou smrtí našel nové domovy.
Celý článek s rozhovorem naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (28. 2. 2021)