Nejstarší krokodýl chovaný v Česku slaví 70. narozeniny: Ali nemá rád sex | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Nejstarší krokodýl chovaný v Česku slaví 70. narozeniny: Ali nemá rád sex

Na první pohled vypadá Ali, že se směje. Ve skutečnosti si právě pochutnává na kuřecím stehně.
Na první pohled vypadá Ali, že se směje. Ve skutečnosti si právě pochutnává na kuřecím stehně. (Foto Krokodýlí zoo Protivín)

Je černý, tlustý a vypadá děsivě. Přitom patří mezi největší hvězdy krokodýlí zoo v jihočeském Protivíně a návštěvníci si ho velmi oblíbili. Aligátor Ali je nestarším krokodýlem chovaným v Čechách, a dnes oslaví své 70. narozeniny.

Ali přijel do Protivína i se dvěma samicemi před 16 lety z polské Wroclavi. „Do Evropy se dostal v roce 1954 od soukromých chovatelů. My nevíme, jestli byl tenkrát mládě, nebo dospělý. Takže je to minimálně sedmdesátník,“ říká šéf krokodýlí zoo Miroslav Procházka. Podle jeho slov je Ali ve skutečnosti mazlík, který má mírnou povahu. Ve srovnání s jinými druhy krokodýlů...

„Jen ten sex nemá rád a doplatil na to. Samice byly z něj dost nervózní, že se nechce pářit a už dvakrát ho napadly. Jedna z nich, Etna, mu dokonce ukousla prsty. Ali je ale odolný, překonal to. Mám doloženo, že během roku snědl jen dvě půlky kuřat. Ale podařilo se nám ho nakonec zachránit,“ vypráví chovatel s tím, že napadení mezi těmito vrcholovými predátory při páření bývá běžné.

Víte, že...

...aligátoři se dožívají, podobně jako lidé, 80 až 90 let?

Oslava s krmením

V souvislosti s narozeninami Aliho připravila protivínská krokodýlí zoo na dnešek speciální program pro návštěvníky. Kromě ukázky krmení s výkladem u vybraných druhů krokodýlů (11:00 a 14:00), uvidí ve 12 a v 15 hodin jak se láduje oslavenec. „Nedostane dort, ale africké sumce a tilápie. Má sice radši kuřata, ale toto pro něj bude taková zdravá strava,“ usmívá se Miroslav Procházka s tím, že ve 13:00 pak nakrmí kajmana černého Matyldu, která slaví třicátiny.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.