Nové symboly města přivítali v Plzni: Velbloudí mládě a nový samec! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. května 2024

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Nové symboly města přivítali v Plzni: Velbloudí mládě a nový samec!

Malá velbloudice se zatím drží poblíž mámy Terezy.
Malá velbloudice se zatím drží poblíž mámy Terezy. (Foto Aha! – Zbyněk Schnapka, Kateřina Misíková)

Ikonickým plzeňským zvířetem je velbloud, kterého má město ve znaku. Ve zdejší zoo teď mají co oslavovat. Narodilo se tu mládě a také sem z Německa dorazila čerstvá krev, velbloudí samec Jafar (1).

Prvním přírůstkem je velbloudí slečna, která se narodila samici Tereze. „Porodila zdravé mládě a od začátku se stala příkladnou matkou,“ řekla zooložka Miroslava Palacká. Mládě se má čile k světu, je ve venkovním výběhu, ale od mámy se zatím moc nevzdaluje. Otcem je samec Mulisák (†22), který ale nečekaně uhynul letos v lednu.

Toho teď v zoo nahradil právě druhý přírůstek, chovný samec Jafar, který do Plzně dorazil z německého Hamburku. Hlavním jeho úkolem je zplodit mláďata a rozšířit tak zdejší stádo. „Prvních potomků se od něho sice dočkáme nejdříve za tři roky, ale vzhledem k mladému věku našich samic to není problém,“ dodala Palacká.

Získali ho od husitů

Dvouhrbý velbloud se do znaku dostal roku 1434. Tehdy katolické město obléhali husité. Při jednom z výpadů za městské hradby se Plzeňským podařilo ukořistit živého velblouda. Zvíře s velkou slávou přivedli do Plzně a později ho darovali spojencům, městu Norimberk. Poté, co husité o velblouda přišli, zanechali obléhání Plzně a odtáhli.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.