Jatka v ruské Karélii: Mezi mrtvými je i šest českých učitelů | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. dubna 2024

Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

Jatka v ruské Karélii: Mezi mrtvými je i šest českých učitelů

2024, Na desetihektarovém popravišti stojí stromy s fotografiemi zastřelených.
2024, Na desetihektarovém popravišti stojí stromy s fotografiemi zastřelených. (Foto Aha! – J. Gartnerová, A. Solo, L. Kaboň)

Stromy s lidskými tvářemi na kmenech. Tak vypadá odlehlý les v ruské Karélii u finských hranic, o kterém se moc nemluví. V písčité zemi ukrývá jedno z velkých pohřebišť obětí stalinských čistek. Místo se jmenuje Sandarmoch. Mezi šesti tisíci mrtvými je i šest českých učitelů.

Pedagogové se jmenovali Josef Baláš, Antonín Pavlas, Alexandr Vavřín, Josef Pícha-Petrovský, Vladimír Krejčí a Marie Dlouhá. Na Ukrajině se šestice ocitla z různých důvodů. „Někteří byli potomci Čechů, kteří se tam přistěhovali, další tam byli vysláni z Československa, aby ve vesnici Čechohrad učili češtinu děti přistěhovalců. A jeden z nich byl válečný zajatec,“ řekla Aha! organizátorka expozice Gulag.cz Petra Černoušková.

Tábor smrti

Stalinisté je zatkli za údajnou špionáž pro Československo a odsoudili k deseti letům těžké dřiny v pracovně-nápravných táborech na Soloveckých ostrovech. Tam stavěli ve strašných podmínkách Bělomořsko-baltský kanál, který se po dokončení ukázal v praxi nepoužitelný. V roce 1937 jim trest změnili na smrt zastřelením. „Pedagogové patřili v gulagu k vězňům dalších 56 národností, které tam v letech 1937 – 1938 popravovali kulkou do hlavy jako na běžícím páse,“ doplnila Černoušková.

1937, Jeden z popravených Čechů Josef Baláš.

Sdružení Memorial

Hrůzné místo ruské tajgy neupadlo v zapomnění jen díky historiku Juriji Dmitrijevovi ze sdružení Memorial. On přispěl k tomu, že na kmenech stromů visí fotky zastřelených. Po masových hrobech pátral a objevil je. Na deseti hektarech pak spolu s dobrovolníky v roce 1997 odkrýval ostatky zabitých a vytvořil pietní místo. Bohužel, temný je i osud historika Dmitrijeva. Kvůli kritice ruské invaze na Ukrajinu byl odsouzen na 15 let do trestanecké kolonie, kde je dosud.

Zcela vymazáni ze světa

Vědec Jurij Dmitrijev provedl v Sandarmochu rozsáhlé archeologické průzkumy a dokázal v archivech NKVD dohledat i totožnost většiny zavražděných. Jejich hromadné popravy v Sandarmochu probíhaly v přísném utajení. Příbuzní nebo přátelé nebyli o smrti blízkých nikdy informováni. Měli být vymazáni ze světa – za svůj původ, náboženství nebo za své názory. Celkem jich tam zemřelo 6241.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.