Desetitisíce budov a pozemků stále čeká na »pána«: Jak se dostat k majetku?

Pouhé tři dny zbývají potencionálním vlastníkům nemovitostí, aby se přihlásili o svůj majetek. Pokud to do konce letoška nestihnou, po Novém roce propadne nemovitost státu.
Nejde přitom jen o několik domečků či políček. „V katastru bylo na 140 tisíc nemovitostí, které neměly správně zapsaného vlastníka, z toho v drtivé většině šlo o pozemky, hlavně to je orná půda, zatravněná plocha atd. a přes 2 tisíce staveb,“ řekla Aha! Michaela Tesařová, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). O tyto objekty či polnosti se lidé musí přihlásit nejpozději do konce roku, jinak přejdou pod stát. Jak lidé mohou dohledat, že jim nemovitost patří? Seznam veškerých majetků v excelové tabulce je na webu uzsvm.cz. „Pomocí jednoduchého vyhledávání CONTROL + F stačí zadat příjmení a jméno a podle toho se tam ukáže, zda případně tam nějaká nemovitost se nachází, či nikoliv. Nebo může vyhledávat podle okresu nebo konkrétního katastrálního území,“ radí Tesařová.
V seznamu nedostatečně identifikovaných vlastníků jde převážně o vlastníky, kteří již nežijí a nemovitosti na ně stále zapsané neprošly dědickým řízením. Proto je nutné do konce roku obrátit se na příslušný soud, který je dán posledním místem trvalého bydliště původního vlastníka, s žádostí na dodatečné projednání dědictví. „Pokud by se někdo v tom seznamu našel a jednalo by se o žijícího vlastníka, potom je nutné zajít na příslušný katastrální úřad s nějakým dokladem, ať už je to občanský průkaz nebo rodný list nebo nejlépe obojí a doplnit tam ty informace,“ uzavírá mluvčí. A že je dnes poslední pracovní den a stále v rukou nemáte všechny potřebné podklady?
„Lidé mohou učinit podání datovou schránkou. Podle okolností by mělo jít dodání zprávy do datové schránky i o víkendu, pracovní den nehraje roli, jelikož soudy a katastrální úřady jsou orgány veřejné moci. Tímto podáním zahájíte potřebné řízení a případně pak budete teprve vyzváni k doplnění podkladů. Na podklady, i když je teď nemáte k dispozici, však v podání odkažte. Po podání doporučujeme se obrátit na odborníky, kteří Vám pomohou s dalším postupem,“ řekl Aha! JUDr. Jiří Janoušek, advokát, z AK Janoušek.