Nový hrabáč už je macek: Při porodu vážil 1,7 kg, teď už má tři | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 27. února 2024

Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír

Nový hrabáč už je macek: Při porodu vážil 1,7 kg, teď už má tři

Malý hrabáč na váze hezky přibírá.
Malý hrabáč na váze hezky přibírá.  (Zoo Dvůr Králové )

Je silné a neobyčejně pohyblivé. O mládě hrabáče kapského ve Dvoře Králové se samice Skyla vzorně stará. Chovatelé doufají, že jde o samce. Těch je v chovech totiž nedostatek. Malý hrabáč se narodil 24. listopadu s váhou 1,7 kg. „Díky pravidelnému vážení víme, že se již blíží třem kilům,“ řekla zooložka Gabriela Linhart.

Mládě unikátního savce pocházejícícho z Afriky zůstává nepřetržitě s matkou. Odborníci se domnívají, že jde o samce. S jistotou to ale prokáže až test DNA z odebraných chlupů. „Musíme ovšem počkat, až dosud zcela holému mláděti narostou,“ vysvětila Gabriela Linhart. V lidské péči je dle světové databáze 111 hrabáčů, z toho pouze 37 samců.

Potřebuje klid

Vedle tepla a vlhka je pro mládě klíčová mateřská péče a klid. „Jakmile je v pavilonu přílišný ruch, začíná samice expozici nervózně prozkoumávat a potomka opouští na delší dobu, tomu se snažíme předcházet,“ popsala Gabriela Linhart. Pavilon tedy funguje ve speciálním režimu. Při velké návštěvnosti je operativně uzavírán.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.