85 let od podpisu mnichovské dohody: Zrada, která stále bolí!
Zlomená páteř národa! Tak se před 85 roky do povědomí všech Čechů zapsala tzv. mnichovská dohoda. Pakt čtyř zemí – Německa, Itálie, Franice a Velké Británie v noci na 30. září 1938 okleštil Československo o většinu pohraničí a téměř 34 procent obyvatelstva.
Mnichovská dohoda představovala vyvrcholení agresivní vnitrostátní politiky Sudetoněmecké strany Konráda Henleina (1898 – 1945) s heslem Heim ins Reich (Domů do říše). Zvenčí na Československo tlačily dobyvačné choutky Adolfa Hitlera (1889 –1945) s vizí naši první republiku oslabit a pak na padrť rozdrtit, což po anšlusu Rakouska v březnu 1938 tvořilo další z jeho kroků k ovládnutí Evropy. „Dle dohody jsme museli do dvou týdnů postoupit pohraničí, kde žila německy mluvící menšina, třetí říši. Východ české části Těšínska připadl Polsku a jižní část Slovenska a Podkarpatské Rusi Maďarsku,“ řekl Aha! historik Jiří Plachý (na snímku).
Jen žádnou válku
Smlouvu otevírala slova: »Německo, Spojené království, Francie a Itálie se shodly na odstoupení sudetoněmeckého území. Vyklizení začne 1. října, provede se do 10. října, a to bez ničení jakýchkoli zařízení.« „Ze strany demokratických západních velmocí to byla snaha vyhnout se válce za každou cenu,“ dodal historik.
Národní trauma
Mnichov poznamenal několik generací a zanechal v českém národním cítění hlubokou jizvu. „Já si pamatuju, že můj dědeček, který byl účastníkem téhle událostí, tak jako už byl tak trochu nad věcí ve všem, čím prošel, ale když mluvil o Mnichovu, tak i po 50 letech měl pořád slzy v očích,“ dodal historik Plachý.