85 let od podpisu mnichovské dohody: Zrada, která stále bolí! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. prosince 2023

Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora

85 let od podpisu mnichovské dohody: Zrada, která stále bolí!

Pakt podepsali britský premiér Neville Chamberlain, francouzský premiér Édouard Daladier, německý kancléř Adolf Hitler a italský diktátor Benito Mussolini (zleva).
Pakt podepsali britský premiér Neville Chamberlain, francouzský premiér Édouard Daladier, německý kancléř Adolf Hitler a italský diktátor Benito Mussolini (zleva). (Foto Bundesarchiv, VHÚ, ara)

Zlomená páteř národa! Tak se před 85 roky do povědomí všech Čechů zapsala tzv. mnichovská dohoda. Pakt čtyř zemí – Německa, Itálie, Franice a Velké Británie v noci na 30. září 1938 okleštil Československo o většinu pohraničí a téměř 34 procent obyvatelstva.

Mnichovská dohoda představovala vyvrcholení agresivní vnitrostátní politiky Sudetoněmecké strany Konráda Henleina (1898 – 1945) s heslem Heim ins Reich (Domů do říše). Zvenčí na Československo tlačily dobyvačné choutky Adolfa Hitlera (1889 –1945) s vizí naši první republiku oslabit a pak na padrť rozdrtit, což po anšlusu Rakouska v březnu 1938 tvořilo další z jeho kroků k ovládnutí Evropy. „Dle dohody jsme museli do dvou týdnů postoupit pohraničí, kde žila německy mluvící menšina, třetí říši. Východ české části Těšínska připadl Polsku a jižní část Slovenska a Podkarpatské Rusi Maďarsku,“ řekl Aha! historik Jiří Plachý (na snímku).

Hitler podepisuje dohodu.

Jen žádnou válku

Smlouvu otevírala slova: »Německo, Spojené království, Francie a Itálie se shodly na odstoupení sudetoněmeckého území. Vyklizení začne 1. října, provede se do 10. října, a to bez ničení jakýchkoli zařízení.« „Ze strany demokratických západních velmocí to byla snaha vyhnout se válce za každou cenu,“ dodal historik.

Národní trauma

Mnichov poznamenal několik generací a zanechal v českém národním cítění hlubokou jizvu. „Já si pamatuju, že můj dědeček, který byl účastníkem téhle událostí, tak jako už byl tak trochu nad věcí ve všem, čím prošel, ale když mluvil o Mnichovu, tak i po 50 letech měl pořád slzy v očích,“ dodal historik Plachý. 

 Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.