Neštěstí maminky Terezy (33): Ochrnula během spánku | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 4. října 2023

Svátek slaví František, zítra Eliška

Neštěstí maminky Terezy (33): Ochrnula během spánku

2022 Zde byla ještě rodina šťastná.
2022 Zde byla ještě rodina šťastná.  (Foto archiv rodiny)

Šťastně se usmívali a netušili, co je čeká. Snímek z loňských Vánoc je poslední fotkou, kdy se Tereza (33) z Kardašovy Řečice těšila plnému zdraví. O pár dní později se probudila a nemohla chodit. Od té doby je na vozíku.

Tereza pracovala jako prodavačka a s manželem Jirkou spokojeně vychovávali dva syny, Tadeáše (5) a Dominika (8). Letošní ráno 12. ledna si ale bude pamatovat navždy, po probuzení se už nepostavila na nohy. Večer ji přitom nic nebolelo, šla si lehnout jako jiný den. „Sanita ji odvezla do nemocnice a začal kolotoč vyšetření, lékařské péče, rehabilitací a pobyt v Kladrubech. Dodnes se nezjistilo, co stojí za tím, že Terka nemůže chodit,“ vypráví její kamarádka Jana Svobodová. Dříve naprosto zdravá žena má zasažené ruce i nohy, levá strana těla je na tom hůře. „Momentálně se dokáže z vozíku dostat na chodítko a s jeho pomocí popojít pár metrů a třeba sjet výtahem, ale to je vše. Postarat se o sebe, natož o děti sama nedokáže. Potřebuje 24hodinovou péči,“ popisuje kamarádka.

Paní Tereza má velké štěstí v milující rodině. Manžel, maminka i rodiče manžela a další lidé jí pomáhají s každodenním životem. „Manžel Jirka je ale sám po operaci plotýnek, není po ní zcela zdravý a má částečnou invaliditu. Pracuje jako ostraha a díky možnosti nočních směn může být přes den v Terčině blízkosti. I tak ale pomáhají třeba sousedky,“ vypráví Svobodová. Přidávají se i zcela praktické problémy. Rodina nemocné ženy potřebuje úpravu bydlení, protože žije v panelákovém bytě, kde jsou příliš úzké prostory pro vozík. Bez pomoci manžela se tak Tereza nedokáže dostat ani do koupelny.

 Alespoň částečná soběstačnost

Snaží se kamarádce pomoci, proto Jana Svobodová založila sbírku na dobročinné platformě Donio. „Kromě přestavby na bezbariérový byt by se finance využily i na rehabilitace nehrazené ze zdravotního pojištění a další rehabilitační pomůcky. Zatím nejvíce jí pomohl pobyt v Kladrubech a v nemocnici v Českých Budějovicích,“ vypráví a dodává: „Terka bojuje za návrat do původního života a chce tu být zpět v plné síle pro děti i manžela. Všichni věříme, že za několik měsíců už bude zdravá, ale bez podpory se šance snižuje. Důležitý je každý den rehabilitací, které vedou alespoň k částečné soběstačnosti při pohybu v bytě.“Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.