Jihočeské muzeum opečovává vzácný kovový enkolpion z 12. století!
Pochází z období vrcholného středověku a byl ukovaný před 900 lety na Kyjevské Rusi. Poté vzácný kovový křížek, o kterém je řeč, doputoval po obchodních stezkách až do našich končin, aby ho pak na stovky roků spolkla zem nedaleko Vitína.
Unikát medailon s ikonou patřící mezi tzv. enkolpiony měří 8,3 centimetru na výšku a 7 na šířku. „Jde o dvoudílné náprsní kříže s ostatky svatých, odborně pektorály, které byly do Čech dováženy z východu, mimo jiné z oblasti Kyjevské Rusi,“ vysvětlila archeoložka ZuzanaThomová. Než se skvost stal v roce 2016 součástí sbírek Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, objevil ho hledač s detektorem kovů v místech, kudy vedla prastará dopravní tepna. „Byla součástí středověké a raně novověké stezky do Prahy,“ uvedla Thomová. Unikát ležel asi 25 cm pod zemí. Na jedné straně je vyobrazení ukřižovaného Krista a na straně druhé Panny Marie s Ježíškem. „Kříž se k nám dostal v očištěném stavu, a tak bohužel není jasné, zda uvnitř obsahoval nějaké stopy po případné relikvii nebo jiném materiálu,“ dodala vědkyně.
Kovová všehochuť
Kříž se skládá ze směsi mědi, zinku a olova s pozůstatky stříbřité výzdoby z mědi, síry a olova. Nejedná se tak ani o klasický cínový bronz, ani o pravou mosaz, neboť v raném středověku byla na Kyjevské Rusi využívána pestrá mozaika různých slitin.
Víte, že...
...konec Kyjevské Rusi (území dnešního Ruska a Ukrajiny) zpečetily ve 13. století hordy Mongolů pod vedením chána Bátúa (1205-1255, na snímku)? Rozpad země však už dříve započaly neustálé boje o trůn mezi tamními knížaty.