Česká soda slaví 30 let! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 4. října 2023

Svátek slaví František, zítra Eliška

Česká soda slaví 30 let!

Fero Fenič
Fero Fenič

Populární České sodě je přesně třicet let a slaví! A to právě dnes od 21 hodin jedinou exkluzivní projekcí v největším tuzemském letním biografu, v pardubickém Letním kině Rebel!. Je tomu neuvěřitelných 30 let, co se z televizních obrazovek poprvé ozvaly mohutné tóny symfonie Richarda Strausse a uváděly nový satirický pořad Česká soda.

Film, jenž je výběrem toho nejlepšího z nesmrtelného parodického televizního seriálu z let 1993–1997, dnes večer v Pardubicích osobně uvede duchovní otec celého projektu, režisér a producent Fero Fenič.

Česká soda odstartovala kariéru, do té doby neznámého Petra Čtvrtníčka a divadlo Sklep mohlo zasáhnout i nejširší televizní publikum. Na filmu se podílel vedle Feniče také nejslavnější český režisér posledních let Jan Hřebejk, své první práce zde natočili i Igor Chaun nebo Tereza  Kopáčová. Filmová verze pořadu měla premiéru na konci ledna 1998 v přeplněném sále Kongresového centra v  Praze a stala se jedním ze dvou nejnavštěvovanějších českých snímků uvedeného roku.

Zároveň byla i velkým technickým experimentem: prvním českým filmem, který vznikl překopírováním video záznamů na filmový materiál. Její další uvádění však vždy provázela složitá jednání a řešení autorských práv. Po mnoha letech tak budou v pátek večer diváci Pardubického letního kina Rebel  svědky jediné veřejné projekce tohoto populárního satirického pořadu, nejen na republikové, ale celosvětové úrovni.  „V současné době totiž existuje jen jediná kopie filmu. Navíc práva z poloviny vlastní společnost Fabio a z té druhé Česká televize," vysvětluje Fero Fenič, proč je promítání České sody tak výjimečné.

Ve čtenářské anketě se v listopadu 2014 stala Česká soda suverénním vítězem kategorie „nejlepší audiovizuální čin posledních 25 let“.

„Od doby ukončení výroby televizního fenoménu který vznikl z mého podnětu a byl vybudován a vytvářen v mém studiu Fabio, chybí v ČR platforma pro aktuální politickou satiru, břitkou reflexi společnosti a svobodomyslnou recesi bez předsudků“ říká Fero Fenič.  V tomto žánru dosud neuspěli jiné pokusy, úspěch České sody nebyl překonán. Přitom rozmach internetu nabízí možnosti, jaké Česká soda v době své existence neměla.  Česká politická scéna, společenská atmosféra i neutuchající český smysl pro humor dnes přináší ještě bohatší inspiraci, než v době samotného vzniku (1993) konstatuje filmař bez kterého by nikdy nevznikly stovky pořadů, Filmový festival Febiofest, ale také samotné Pardubické letní kino Rebel. 

Víceméně náhodné setkání Fera Feniče, zakladatele FEBIOFESTU, s několika mladými pardubickými promotéry, kteří absenci zkušeností kompenzovali obrovským nadšením, se ukázalo být spojením dávajícím již od počátku tušit, že putovní filmový festival FEBIOFEST, náhodou zbloudivší na východ Čech, tu chvilku pobude. Tehdy ještě nebylo v našem městě moderní multikino, o dnešních multiplexech se mohlo filmovým nadšencům pouze zdát. Dočasným domovem filmového festivalu se proto v letech 1999–2002 stal Dům hudby. Přestože samotná instalace projekční techniky do prostor původně sloužících zcela jinému účelu, nutno říci také méně povznášejícímu, než je hudba, byla značně komplikovaná, festival si poměrně brzy našel své diváky a během několika prvních ročníků i pevné místo na pardubické kulturní scéně. Ona chvilka již trvá téměř 24 let, během níž díky Febiofestu tito mladí promotéři objevili filmový svět a festival zase objevila široká pardubická veřejnost. Spojení, jakkoliv náhodné, se ukázalo jako přešťastné, neb kromě jiného, dalo základ myšlence Pardubického letního kina Rebel. 

Dnes je Pardubické letní kino Rebel největším letním kinem v České republice a svým rozsahem, počtem projekcí a délkou trvání nejen tuzemským, ale i středoevropským unikátem. Milovníci filmu i filmaři samotní si ho za 17 let jeho existence velmi oblíbili, což může potvrdit milion  spokojených diváků a také řada filmových osobností, které do letního kina pravidelně jezdí představit své filmy.   „Leč nejsou filmaři jako filmaři.  Fero Fenič je opravdu osobností zcela mimořádnou a nám je velkou ctí oslavit společně s ním 30 narozeniny,“ doplňuje zakladatel Pardubického letního kina Jan Motyčka.

Fenič opět spouští Českou sodu! Bude vypadat tak, jak ji neznáte!

Video se připravuje ...

Přečtěte si
ELLA Průšová
18. 8. 2023 • 18:54

Tenhle chlap, to je zmetek, on navrhl naše letiště přejmenovat, *** hnusnej! A Slovák k tomu!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.