Pardubické letní kino Rebel vítá první diváky. I letos zdarma! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 4. října 2023

Svátek slaví František, zítra Eliška

Pardubické letní kino Rebel vítá první diváky. I letos zdarma!

Již dnes večer ve 21:30 má v Pardubicích světovou předpremiéru snímek Brutální vedro
Již dnes večer ve 21:30 má v Pardubicích světovou předpremiéru snímek Brutální vedro (Foto - Pardubické letní kino)

Léto začalo! A s ním i projekce v největším letním kině v Česku! Pardubické letní kino Rebel vítá první diváky. A jako jíž tradičně, i letos zdarma! A hned přichází s obrovskou peckou, která zabodovala i na filmovém festivalu v Karlových Varech. Je to možná náhoda, možná jen skvělá produkce lidí, kteří za pardubickými projekcemi, kterým se už možná dá říkat festival, stojí. Již dnes večer má totiž v Pardubicích světovou předpremiéru snímek Brutální vedro. „Natáčelo se i v Pardubicích. O to větší radost máme, že tu dnes přivítáme celý tvůrčí tým," těší se duchovní otec Pardubického letního kina Jan Motyčka. A má důvod. Brutální vedro ve dnech brutálního vedra není film ledajaký...

Jaké typy pitomců musí mladík potkat, než Zemi spálí Slunce? A kolik volebních období musí největší letní kino v tuzemsku čekat na adekvátní výši magistrátní finanční podpory.  Zjevná podobnost témat spolu nijak nesouvisejících dokazuje výjimečnost obou projektů. Stejně jako plnoletost, která hraje v příběhu, stejně jako místu jeho předpremiérového promítání, významnou roli. 

Maximálně pozoruhodné dílo debutujícího Alberta Hospodářského, které je protkáno zcela unikátní a nekompromisní originalitou, tvůrčí nebojácností, až drzostí a autorovým mimořádným pozorovacím talentem. Je to obraz v českém filmu doposud nevídaný. Skrz nekonečný vesmír se k nám blíží sluneční úlomek. Jak praví úvodní titulky: „Fragment Slunce letí k Zemi. Za 30 let ji mine nebo dojde k nárazu. Smiř se s tím.“  

Kosmický fenomén mění povahy a chování lidí, kteří rezignují na rozum. Svět nesnesitelným vedrem upadá do podivné nálady, euforie i mrzačící letargie. Osmnáctiletý mladík Vincent vyráží na chatu za přáteli, avšak zasekne se na maloměstě, neznámo a lhostejno kde. Je svědkem nevysvětlitelných, bizarních a zneklidňujících výjevů. Duchem nepřítomný průvodčí se zasní, kolemjdoucí žena žadoní o sex, mužný chlapák se obměkčí a doslova roztaje… A kdo je Pan K.? Chlípník nebo snad osamělý nešťastník? Při erupci čas plyne pozvolna, smysl a řád se roztavují a Vincent je vystaven svým strachům. Vyrovná se s nimi? 

Duchovní otec Pardubického letního kina Jan Motyčka

 

Hospodářský je dokumentarista z FAMU a v Brutálním vedru naplno zhmotnil svou tezi, že dokumentární uvažování může být nesmírně výhodné k vytvoření světa, který je sice fiktivní, ale ty vnitřní mechanismy odpovídají tomu, jak prožíváme věci my jako reální lidé. A stejně jako jeho předchozí titul, na jihlavském festivalu uvedený krátkometrážní Nekyia: Vnitřní portrét básníka Hradeckého (2019), i jeho hrané dílo oplývá vytříbenou vizualitou: citem pro pohyb a kompozici, realističností, důmyslnou kombinací barev a kontrastem mezi pronikavou září a černočernou tmou. Herectví je jemné a krotké, místy zneklidňující. Vincenta ztvárnil Vincent Hospodářský, Albertův svérázný bratr. 

Předpremiérová projekce začíná už dnes ve 21:30 hodin v Pardubickém letním kině Rebel na pravém břehu Labe, vedle mostu Pavla Vonky.

Stejně jako Vincent se Pardubické letní kino Rebel letos stává plnoletým. Ti, kteří do něj poprvé zamířili v roce 2006 a pamatují si nesmělé začátky venkovního promítání, jistě netušili, že z původně regionálního podniku vyroste největší letní kino v tuzemsku. Úspěch Pardubického letního kina Rebel  se samozřejmě nezrodil ze dne na den. Po celá léta jeho konání pořadatelé velmi dbali na zachování tří klíčových zásad, které jej v porovnání s akcemi podobného druhu činí velmi specifickým: je to především speciální dramaturgická skladba programu, kvalita produkčního zajištění, včetně rozsáhlé propagace a v neposlední řadě absence vstupného. Program je vždy postaven na kombinaci novinek a slavných titulů ze zlatého fondu kinematografie.

Zakladatel Pardubického letního kina Rebel Jan Motyčka s moderátorem večera Romanem Víškem (uprostřed), který v roce 1991 získal cenu TýTý (tehdy o 20 000 hlasů předstihl i Karla Gotta).

 

Divák tak dostává komplexní obraz o vývoji filmu v horizontu několika let a letní kino se tak stává každoroční prázdninovou filmovou školou a nenásilně plní i edukativní funkci. Skutečnost, že všechny projekce jsou zdarma, má velký význam: tento kulturní podnik se tak stává dostupným pro všechny sociální vrstvy obyvatel. Letitá obliba letního kina je dána také kvalitním produkčním zajištěním, komfortním diváckým zázemím a rozsáhlou propagací. Proto také filmové projekce pod širým nebem přilákaly již více než jeden milion diváků. Každý ročník se těší velkému zájmu celostátních a regionálních médií a z Pardubic se tak během prázdnin stává malá Mekka fanoušků stříbrného plátna. Část z nich přijíždí do Pardubic přímo z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a v našem městě zůstává.... stejně tak jako filmová delegace k dnešnímu filmu, jehož vznik podpořil Pardubický kraj a Statutární město Pardubice.       

Program letního kina Rebel na červenec:

Program červenec

 

 

 Přečtěte si
David Rychta
15. 7. 2023 • 21:27

Motyčkova společnost CINEMA TIME, s.r.o., která provozovala kino Rebel do r. 2021, je toho času zatížená exekucemi (htt­ps://o­r.jus­tice­.cz/i­as/u­i/rej­strik-firma­.vys­ledky?­subjek­tId=50­9559&t­yp=PLAT­NY). Kvůli dluhům musel Motyčka kino opustit, i když to vysvětloval jinak – prý si chtěl od provozování kina „odpočinout“ a věnovat se reklamní činnosti, což ve výsledku nechtěl nebo neuměl, protože se letos do kina vrátil, byť oficiálně je jeho provozovatelem společnost NO PROBLEM PROMOTION, a.s. V kině je tak navenek jako při starém, Motyčka dostává lásku, ale odpovědnost za své dluhy odmítá převzít.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.