Margit (28) trpí endometriózou: Šest k rát mi řezali břicho | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. dubna 2024

Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela

Margit (28) trpí endometriózou: Šest k rát mi řezali břicho

Chvíle, kdy může jen tak odpočívat a snít o budoucnosti, jsou pro Margit vzácné.
Chvíle, kdy může jen tak odpočívat a snít o budoucnosti, jsou pro Margit vzácné. (Foto archiv rodiny)

Pod tričkem jsou jen jizvy a boje, které nikdo nevidí, začíná vyprávění Lenka Švestková, pěstounská máma vážně nemocné Margit (28) ze Zlínska. Mladá žena za poslední tři roky podstoupila šest břišních operací. Její tělo kolabovalo, dostala se na hranici života a smrti.

Kolečko operací začalo v roce 2019, kdy lékaři po nespočtu vyšetření mladé ženě diagnostikovali hlubokou endometriózu. Bolestivé onemocnění spočívá v tom, že buňky děložní sliznice se nacházejí i mimo dělohu, například i v plicích. V době menstruace pak ložiska krvácejí a v místě dochází k rozvoji chronického zánětu. „Margitka podstoupila radikální operaci endometriózy, kvůli zasažení v konečníku. Operace proběhla v pořádku, přesto její tělo z neurčitého důvodu začalo kolabovat,“ popisuje paní Lenka.

Přišly komplikace

Následovaly bolestivé abscesy, protržení střeva, sepse, vnitřní krvácení, zánět pobřišnice, nekonečné zkoušení různých kombinací antibiotik, opakované transfuze, neutišitelné bolesti a nakonec umělý vývod střeva. „Nikdo nám nedokázal říct, jestli to Margitka zvládne a přežije. Nevěděli jsme, jestli se nám ještě vůbec vrátí domů. Její život byl opravdu vymodlený,“ popisuje paní Lenka. Před několika měsíci její dcera podstoupila zákrok pro odstranění stomie, aby se střevo napojilo zpátky. „Nevyšlo to. Nikdy jsem si nepředstavovala, že Margitku znovu uvidím bojovat o život,“ říká o tíživých okamžicích.

Nemoci se snaží vzdorovat s úsměvem, ale ne vždy bolest přemůže.

A další kolaps

Po operaci následoval další kolaps. Ukázalo se také, že došlo k zánětu a obrovskému otoku vývodu střeva. „Znovuotevření celé břišní dutiny včetně náročného čištění od bakteriálního napadení ve stavu, kdy břicho už »smrdělo«, způsobilo, že tlusté i tenké střevo přestaly úplně pracovat,“ popisuje její máma. Následovalo 11 dní plných mučivých bolestí, zoufalství a doufání, že se střeva vzpamatují. To se sice pomaličku stalo, když ale mladou ženu pustili do domácí péče, byla fyzicky naprosto vyčerpaná. V tuto chvíli má Margit funkční méně než polovinu tlustého střeva a v důsledku masivního nitrobřišního zánětu bolestivé celé břicho. A čeká ji další velký zákrok... „Operace je očekávaná i nutná. Pokaždé, když někdo nebo něco zavadí o její stomii, má pocit, jako by ji někdo praštil do břicha,“ vysvětluje paní Lenka.

Příprava na další kudlu

Aby mohla Margit nový zákrok podstoupit co nejdříve, musí se tělo mladé ženy co nejvíce zahojit. „V rámci urychlení a usnadnění hojení se v lékařském světě používá hyperbarická terapie. Proto jsem založila sbírku na pořízení domácí hyperbarické komory, která vyjde na zhruba 280 tisíc korun. Terapie dává naději, že se břicho zhojí v mnohem kratším čase. Také umožní udržovat otok vývodu pod kontrolou, protože se ho v současné době vůbec nedaří redukovat. Terapie také může zlepšit imunitu,“ vysvětluje paní Lenka a uzavírá: „Děkujeme všem lidem, kteří se za Margitku modlí, za všechny, kteří jsou spolu s námi v této nepřízni, podporují, pomáhají všemi způsoby.“Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.