Dvojitá transplantace mi zachránila život: Díky operaci jsem mámou | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Dvojitá transplantace mi zachránila život: Díky operaci jsem mámou

Doc. MUDr. Peter Girman se svou pacientkou.
Doc. MUDr. Peter Girman se svou pacientkou. (Foto Aha! – Karel Kopáč, scom, IKEM)

V devíti letech onemocněla Linda Salvequartová (31) z Teplic cukrovkou a dnes přiznává, že v mládí zanedbávala léčbu. Tak došlo k tomu, že začala mít závažné potíže s ledvinami, a jedním z řešení byla dvojitá transplantace ledviny a slinivky.

„Jednoho dne jsem tak otekla, že jsem ani nemohla sundat oblečení. Praktická lékařka mě poslala na nefrologii, kde mě hned objednali do IKEM,“ vypráví Linda. Tam lékaři zjistili, že jí ledviny téměř nefungují. Musela chodit na dialýzu a po několika měsících, v roce 2016, se konečně našel vhodný zemřelý dárce obou potřebných orgánů.

„Prodělala jsem šestihodinovou operaci a jako památku na ni mám jizvu přes celé břicho,“ vzpomíná s úsměvem mladá žena a dodává: „Jenže díky tomuto zákroku jsem dnes naživu, nemusím si píchat inzulin, a hlavně mám zdravého čtyřletého syna.“

Víte, že...

...lékaři v IKEM trans plantovali už 760 slinivek?

...náklady na kombinovanou transplantaci (ledviny a slinivky) sahají k jednomu milionu korun?

Špičkový institut

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) se řadí mezi světové špičky v transplantaci slinivky. Tu zde provádějí už 40 let, a ročně tak dostane novou naději na kvalitnější život až 40 pacientů. „Pacienti žijí déle, nemusejí si aplikovat inzulin ani držet přísnou dietu,“ upřesňuje přednosta Kliniky diabetologie doc. MUDr. Peter Girman. Většina transplantací slinivky se provádí v kombinaci s ledvinou.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.