Srdce novorozenci! Unikátní transplantace v pražské nemocnici Motol
Necelý měsíc po narození přestala pít mateřské mléko, zadýchávala se. Holčičce (nyní 4 měsíce) přestávalo fungovat srdíčko. Podstoupila proto unikátní zákrok, při němž jí špičkoví lékaři z pražské FN Motol transplantovali nové.
U děvčátka lékaři diagnostikovali závažnou formu kardiomyopatie – onemocnění, kdy srdeční svalové buňky jsou chybně vytvořené, srdíčko nedokáže plnit funkci pumpy a selhává. Malá pacientka musela být napojena na mechanickou srdeční podporu, která byla zajištěna po dobu 34 dnů před transplantací. „To výrazně zvyšuje nároky na kvalitu štěpu a koordinaci převozu dárcovského orgánu k příjemci,“ popsal Petr Bukovský, kardiochirurg Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol.
Na sále se v době zákroku nad dvouměsíční dívenkou sešel tým odborníků složený z kardiochirurgů, anesteziologů a pracovníků mimotělního oběhu. „Během operace se nejprve odpojila mechanická podpora, následně se odstranilo celé nemocné srdce a poté se našilo a spustilo srdce dárcovské,“ vysvětlil Bukovský. Celý zákrok trval více než osm hodin. Holčička, která se stala nejmladší pacientkou s kardiomyopatií, je stále hospitalizována. Pokud nenastanou komplikace, je dlouhodobá prognóza příznivá.
Víte, že...
...lékaři ze specializovaných center v Praze a Brně transplantují nové srdce každý rok desítkám pacientů? Zatím nejvíc operací bylo v roce 2014, kdy nový orgán dostalo 87 lidí. Obecně je náročnější získat orgány pro malé děti, protože je málo dárců. Například u jater to lékaři řeší štěpem z orgánu dospělého.