Transplantace proběhla díky mamince (70): Dceři jsem dala podruhé život
Mateřská láska někdy nezná hranic. Jana Vránová (44), které kvůli autoimunitnímu onemocnění selhávaly ledviny, potřebovala nutně transplantaci. Pomohl jí zdravý orgán maminky Olgy (70), ačkoliv měla jinou krevní skupinu. A o to víc jsou nyní propojené.
Zdravotní potíže se u Jany objevily před devíti lety. Navštívila maminku v pražské nemocnici, kde pracovala, protože měla kašel a často ji píchalo mezi žebry. „Udělali mi krevní testy a zjistilo se, že mi ledviny fungují pouze na 40 %. Lékaři mi provedli biopsii, aby se vědělo, proč k selhání došlo,“ vzpomíná Jana, u níž se potvrdilo chronické autoimunitní onemocnění ledvin.
Léčba nepomohla
Když se dozvěděla, že musí rovnou zůstat v nemocnici, sesypala se. Doma na ni totiž čekaly dvě malé děti. Mladšímu tehdy byly pouhé tři roky, staršímu osm. Léčba, kterou jí nasadili, však nezabírala. Zachránit Janu mohla už jen transplantace. Potřebný orgán jí chtěl darovat tatínek. „Manžel se však léčí s různými chorobami, takže ho lékaři zamítli jako vhodného dárce hned po prvních odběrech krve,“ popsala Janina matka Olga, která byla další teoretickou adeptkou, jenže...
Jiná skupina
Odběry ukázaly, že se krevní skupiny obou žen liší, případná transplantace by tak měla složitější průběh. Tehdy, v roce 2016, se jednalo teprve o 21. případ takového zákroku. Paní Olga se lékaře zeptala, zda by na jejím místě do toho šel. „Prohlásil, že ano, tak jsem konstatovala, že není o čem přemýšlet. Dala jsem dceři život a byla jsem si jistá, že musí žít dál,“ vylíčila zlomový okamžik, díky němuž nyní Jana žije plnohodnotně.
Krev museli očistit
Před samotným zákrokem proběhlo kolečko fyzických vyšetření. „Mamka musela na sono, mě zase čekaly všechny možné rentgeny. Vyšetřovali mi srdce i plíce, aby se ověřilo, jestli mám v pořádku všechny ostatní orgány. Bylo důležité zjistit, že nemám v těle žádný zánět, součástí tedy bylo i zubní vyšetření,“ vyjmenovala Jana s tím, že kvůli odlišné krevní skupině jí museli očistit krev od protilátek, které by si přirozeně vytvořila proti krvi své matky.
Dárce i příjemce mohou odmítnout
„Dárce má právo kdykoliv od dárcovství ustoupit. Pokud má pochybnosti či otázky, má možnost je kdykoli konzultovat se specialisty transplantačního centra, včetně psychologa. Podobně i potencionální příjemce ledviny od žijícího dárce má právo jeho ledvinu neakceptovat. Tato rozhodnutí musejí být respektována. Jsou-li však oba dobře informování, je snazší se rozhodnout pro darování i přijetí nového, kvalitnějšího života. Všem, kdo jsou na začátku rozhodování, doporučuji stránky www.transplantacenenitabu.cz, jak zdroj ověřených informací od odborníků,“ vysvětluje MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková, Ph.D., vedoucí Nefrologické a Transplantační ambulance IKEM.