Zapomenutá módní ikona: Zámek Červený Hrádek představuje módu 30. let
Byla módní legendou meziválečného období! Jenže zatímco její současnice a konkurentka Hana Podolská (*1880 – †1972) má zvučné jméno dodnes, Milada Hřibová (*1907 – †1991), ač měla stejně velký salon, až 80 švadlen a úžasné modely, ne. Změnit to má výstava na zámku Červený Hrádek na Mostecku.
Pražské paničky si u Milady Hřibové nechávaly šít stejně rády jako u Podolské. Jenže Hřibová neměla tolik štěstí na medializaci a film. Proto si méně známou tvůrkyni vybrala k prezentaci kurátorka výstavy Hana Zvalová. „Podolskou film miloval. Spolupracovala s barrandovskými ateliéry. Hřibová tolik štěstí neměla. Byla spíš praktická,“ řekla Zvalová.
Šila pro lidi
Jako Podolskou, i Hřibovou postihlo v roce 1948 znárodnění. Dokumenty o dřívějším majetku ze strachu z postihu komunistů raději spálila. V Praze na Proseku si později, když ovdověla, otevřela ve dvoře domu malou dílnu a navrhovala a šila pro lidi dále. Stálým odběratelem bylo do roku 1989 umělecké družstvo UVA, které prodávalo předměty umělecké výroby.
Víte, že...
...na výstavu zapůjčil Barrandov tři oděvy Hřibové a tři Podolské? Portrét Hřibové momentálně neexistuje, pátrají po něm i její příbuzní.
Tvořila i série
Milada Hřibová vytvářela luxusní modely pro stejnou klientelu jako Podolská. Vedle toho pochopila, že je nutné obrátit se k střední vrstvě a dokázala přetvořit nákladné modely do jednodušší a přesto elegantní podoby. Naučila své švadleny šít malosériovým způsobem.
Nemáte ji ve skříni?
Ve svém krejčovském umu Milada Hřibová pokračovala a prodávala oděvy, i když v menším měřítku, i za socialismu. Lidem, kteří tehdy nakupovali v prodejnách UVA, tak její kousky ještě mohou viset ve skříni.
Výstava Móda 30. let
- Kdy: do 31. srpna, úterý až neděle, 10 až 17 hodin
- Kde: Zámek Červený Hrádek
- Za kolik: 40 Kč