Ztroskotaná ponorka se zbohatlíky: Nevědí roupama, co dělat? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 25. června 2024

Svátek slaví Ivan, zítra Adriana

Ztroskotaná ponorka se zbohatlíky: Nevědí roupama, co dělat?

Čím hlouběji byla posádka ponorky Titan, tím větší na ni byl vyvíjen tlak.
Čím hlouběji byla posádka ponorky Titan, tím větší na ni byl vyvíjen tlak.  (Instagram.com/actionaviationchairman, OceanGate Expeditions)

Ponory do extrémních hloubek. Výstupy na nejvyšší hory světa. Lety do vesmíru. Renomovaný americký psycholog bohatých vysvětluje jejich touhy po stále extrémnější zábavě.

Tragédie ponorky, která s partou pěti zbohatlíků ztroskotala na dně v blízkosti Titaniku, vyvolala otázky typu: Co vlastně pracháče nutí riskovat životy v honbě za extrémními zážitky? To už neví, co roupama dělat? Odpověď podle amerického psychologa Scotta Lyonse (49), který se na movitou klientelu specializuje, není až tak jasná. „Pokud mají lidé v některých oblastech svého života – v tomto případě ve financích – pocit bezpečí, hledají pak riziko v jiných odvětvích,“ vysvětluje. -Chtějí víc a víc Za tím stojí silný fyziologický mechanismus. „Začíná to v části mozku zvané amygdala, která při extrémním zážitku do našeho těla posílá hormony jako dopamin, adrenalin, testosteron a serotonin. Tenhle koktejl nabízí pocit toho, že jsme skutečně naživu a mocní; stejného efektu docílíte i cvičením nebo drogami. Jenže efekt opojení trvá pouze 60 až 90 sekund,“ dodává a nastiňuje další podobnost s drogami. „Člověk je postupně proti tomuto efektu čím dál tím víc imunní, navíc se na něm stává závislý. Znáte to: jakmile boháč vydělá první milion, už mu to nestačí, najednou chce dva, musí mít víc a víc...“

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.