»Masakr« poboček České pošty: Nejvíce jich skončí v Praze | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 3. června 2023

Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor

»Masakr« poboček České pošty: Nejvíce jich skončí v Praze

Pobočka České pošty v Olšanské ulici se po roce dočká bezbariérového vstupu do hlavní haly.
Pobočka České pošty v Olšanské ulici se po roce dočká bezbariérového vstupu do hlavní haly. (Jan Dařílek)

Rovných 300 poboček uzavře Česká pošta. A teď už je jasné, které přesně to budou. Nejvíce jich skončí v Praze, ale i v dalších částech Čech (i Moravy) rušení filiálek, které se uzavřou od letošního 1. července, bolestivě pocítí. Deník Aha! Vám přináší kompletní přehled rušených poboček.

V hlavním městě se uzavírá rovných 35 poboček (třeba na Praze 3 zůstane jen 1 z původních 6). Bolestivé to bude ale i v dalších regionech Čech. Třeba v Plzeňském kraji skončí 22 filiálek. Naopak nejméně jich podnik bude zavírat na rozmezí Čech a Moravy, tedy na Vysočině a pak v Libereckém kraji. Ministerstvo vnitra a vedení pošty uzavře filiálky k 30. červnu z důvodu transformace podniku, která má proběhnout k začátku roku 2025 a vyjít má na 8 miliard korun.

Ta je nezbytná, jinak by národnímu doručovateli hrozila insolvence. Jen za loňský rok firma měl totiž ztrátu 1,75 miliardy korun. A podle čeho se pobočky vybíraly? Kritériem byla podle pošty návštěvnost klientů, počet uskutečněných transakcí i ekonomická rentabilita jejich provozu. „Lidsky z rušení poboček nadšený nejsem. Mrzí mě, že jsme k tomuto kroku byli vývojem na trhu a ekonomickou realitou dohnáni…Pokud bychom nedělali potřebná opatření, postupem času by pobočky nebyly už žádné, protože by nebyla Česká pošta,“ řekl Miroslav Štěpán, pověřený zástupce generálního ředitele České pošty.

Bude i propouštění

S rušením poboček půjde ruku v ruce i propouštění zaměstnanců. Těch má skončit 1600. Vedení pošty i ministr vnitra Vít Rakušan (44, STAN) ale tvrdí, že o ně bude postaráno. Část by podle šéfa rezortu šla zaměstnat na úřadech práce, které potřebují personálně posílit a nestíhají svoji agendu. Dalším zaměstnancům pak bude nabídnuta rekvalifikace.

Blesková zpráva

Docházková vzdálenost se po zrušení 300 poboček zvýší ze 2 na 3 kilometry.

Starosta Tábora Štěpán Pavlík (Tábor 2020)

„Podle dosavadních informací považuji rušení tří poboček z pěti v Táboře za příliš. Zvláště citlivé je rušení pobočky na největším sídlišti, kde žije téměř deset tisíc lidí…zbudou-li dvě pošty z pěti ve městě, kde žije 35 tisíc obyvatel, budou přeplněné a budou daleko. Navíc je pro nás toto rozhodnutí překvapením, protože nedávno rada města schválila věcné břemeno a podobu nájemní smlouvy pro provoz pošty v pobočce na Žižkově náměstí, protože město od pošty kupuje celou budovu. Navíc pošta v historickém centru města je nepostradatelná. Nejen, že se tady zahuštěně trvale žije, ale sídlí tu mnoho institucí, jako školy, banky, úřady, divadlo, muzeum.“

Přečtěte si
AHel
2. 4. 2023 • 20:59

Další hovadské rozhodnutí vlády.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.