Týká se to i vašich poboček? Jak se budou rušit pošty! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 5. června 2023

Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert

Týká se to i vašich poboček? Jak se budou rušit pošty!

Česká pošta
Česká pošta (Foto Aha! – J. Poláček, Profimedia.cz)

Zavře se až 300 poboček! Takže několik tisíc zaměstnanců České pošty – od doručovatelů, přes pracovníky přepážek až po administrativní profese – přijde k poslednímu červnu o práci. Deník Aha! zjišťoval, kolik jim bude muset ztrátová státní firma vyplatit na odstupném.

Pošta je už dlouhodobě ve ztrátě, za loňský rok její hospodaření skončilo v minusu 1,5 miliardy korun. Pokud by to tak mělo jít dál, do konce roku je s podnikem podle jeho šéfů amen. Stát proto chystá transformaci pošty, která má k 30. červnu zrušit až 300 poboček. Zejména ve velkých městech. A spolu s tím skončí i jejich zaměstnanci. „Tahle transformace se dělá pro to, aby pobočky na venkově zůstaly zachovány,“ hřímal včera po jednání vlády, která krok posvětila, ministr vnitra Vít Rakušan (44, STAN). „Ambicí je, aby od roku 2025 pošta nebyla ztrátová,“ dodal s tím, že transformace vyjde zhruba na 8 miliard korun. Redukce sítě by podle politiků neměla mít dopad na dostupnost služeb a nemá se dotknout obcí, kde je jen jedna pobočka. Do několika týdnů by také měl rezort vnitra oznámit seznam rušených filiálek.

Padák pro 2269 lidí?

Rušení poboček znamená také propouštění. Šéf Odborového hnutí České pošty Evžen Dvorský už počátkem týdne uvedl, že v půlce roku by se mělo propustit až 4000 ze zhruba 25 tisíc zaměstnanců. „To byl předběžný výpočet. Teď už je to oficiální a už to mají i Úřady práce, že k 1. 7. skončí 2269 lidí. S ukončením poměru k 30. červnu,“ řekl Aha! Dvorský s tím, že jeho organizace – prý jako jediná – už vstoupila do stávkové pohotovosti. Mluvčí České pošty Matyáš Vitík pak údaj trochu upřesnil. „V úterý odešlo Úřadu práce a také zástupcům odborových organizací oznámení. Nejedená se však o počet lidí, ale o typové pozice. Tedy i takové, které jsou dlouhodobě neobsazené,“ uvedl Vitík.

Bude to drahé

„Nezlobte se, ale nesdělujeme zaměstnavatele, kteří nahlásili záměr hromadného propouštění,“ odmítla údaj Aha! potvrdit mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. V každém případě však podnik bude muset zaměstnancům vyplatit odstupné. „Jednorázové náklady na propuštění budou vycházet z parametrů zákoníku práce, počítáme s desítkami až nižšími stovkami milionů korun. Dlouhodobě zeštíhlení firmy přinese mnohem vyšší úspory,“ uzavřel Vitík.

Kolik dostanou?

Podle Evžena Dvorského mají zaměstnanci nárok na standardní 3 platy odstupného. Průměrná mzda v provozu podle České pošty činí 26 700 Kč. „Pokud jsou tam více než 15 let, mají nárok k tomu na jeden plat navíc. Když více než 25 let, tak ještě jeden plat, maximálně tedy 5 platů,“ říká Dvorský. Pokud ale přistoupí na dohodu, tak při zrušení pracovní pozice mají nárok na 7 platů,“ dodává odborář. Průměrné odstupné by tedy vypadalo zhruba následovně... 3 mzdy cca 80 100 Kč před zdaněním 5 mezd cca 133 500 Kč před zdaněním 7 mezd cca 186 900 Kč před zdaněním

Víte, že...

...v Česku připadá nyní na 100 tisíc obyvatel 30 poboček pošty? Například v Německu na stejný počet lidí připadá 21 poboček, v Polsku pak 20.

Úřad práce připraven?

Podle Kateřiny Beránkové obecně skutečnost, že zaměstnavatele nahlásí záměr hromadně propouštět, ještě neznamená, že lidé skutečně o místo přijdou. „Jedná se o záměr. Tudíž k hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí vždy dojít nebo se může propouštění dotknout jen části z původně deklarovaného počtu zaměstnanců. Vše se odvíjí od situace na pracovním trhu,“ sdělila mluvčí ÚP.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.