Šéf pošty Miroslav Štěpán: Zavřeme třista poboček | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 5. října 2023

Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš

Šéf pošty Miroslav Štěpán: Zavřeme třista poboček

Propouštění se dotkně i pěších doručovatelů.
Propouštění se dotkně i pěších doručovatelů. (Foto Profimedia.cz, FB E. Dvorského)

České poště se už dlouhodobě nedaří dostat se ze ztráty. Pověřený šéf státního podniku Miroslav Štěpán (49) teď natvrdo říká, že bez propouštění tisíců zaměstnanců a zavírání zhruba tří stovek poboček pošta nepřežije.

O tom, že bez transformace hrozí poště do konce roku insolvence, mluvil už dříve ministr vnitra Vít Rakušan (44, STAN). Seznam Zprávám teď pověřený šéf pošty Štěpán řekl, jak bolestivý proces to bude. Jak to na zaměstnance i klienty pošty dopadne?

Kde se bude zavírat?

Český telekomunikační úřad doporučil počet poboček snížit z 3200 na 2900. Kde tedy 300 filiálek zmizí? „Jsou to krajská města včetně Prahy a drtivá většina okresních měst, tam všude máme dvě a více poboček,“ řekl webu Štěpán. „Poskytování základních poštovních služeb musí zůstat dostupné po celé republice. Pobočky se tak nebudou rušit v malých obcích ani v menších městech,“ dodala pro Aha! mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Má to logiku?

Podle Evžena Dvorského, šéfa Odborové hnutí zaměstnanců České pošty to jde naopak proti logice. Zhorší se tím prý dostupnost služeb. „Jestli je chtějí uzavírat jenom ve městech, tak je to docela špatný. Vezměte si, že třeba v Praze na Malé straně zavřou Josefskou a bude se zavírat Kaprovka a určitě i Újezd, tak zůstane Jindřišská. Široko daleko není nic,“ řekl Dvorský Aha!.

Kdy na to dojde?

„V tuto chvíli je návrh v tzv. meziresortním vládním připomínkovacím řízení. Pokud všechno proběhne hladce a řízení bude dotaženo do konce, jsme připraveni k 1. červenci 300 poboček zavřít,“ dodává šéf pošty Miroslav Štěpán.

Kdo přijde o práci?

„Budou to zaměstnanci přepážek, pěší poštovní doručovatelé a dotkne se to i těch, kteří doručují listovní zásilky autem. Třetí skupinou bude část administrativně správního aparátu,“ řekl Štěpán. V první fázi 1. červenci by podle něj o práci měly přijít „nižší jednotky tisíc“ zaměstnanců. Pošta jich má nyní zhruba 22 700. Deník Aha! se zeptal, zda hodlá pošta zeštíhlit i svůj topmanagement? „Analyzujeme i možné zefektivnění managementu a v případě změn o nich budeme informovat,“ odpověděl mluvčí podniku Matyáš Vitík.

Půjdou do stávky?

„Jaké akce budeme dělat? To určitě dopředu říkat nebudeme,“ řekla Aha! Jindřiška Budweiserová z Odborů České pošty, která hájí nutnost organizačních změn v podniku: „Česká pošta je ve ztrátě už vlastně pátým rokem.“ To odborář Dvorský nabízí jiný recept na uzdravení firmy. „Vyházet zbytečné lidi. Máme pětistupňové, možná šestistupňové řízení, oddělení, která nedělají vůbec nic. Ředitele, který šéfuje sám sobě, pod sebou nemá vůbec nikoho. To nikoho nezajímá,“ říká.

Dostanou odstupné?

Pokud podnik skutečně propustí tisíce svých lidí, na odstupném zřejmě zaplatí ranec. „To bude záviset na počtu zaměstnanců, kteří firmu opustí. Krátkodobě je to výdaj navíc, ale dlouhodobě tímto krokem Česká pošta na osobních nákladech ušetří,“ sdělil mluvčí Vitík. Podle Budweiserové mají odbory vyjednáno vyšší odstupné, než je v zákoníku práce. „Neumím ty náklady odhadnout, to se samozřejmě odvíjí od průměrné výplaty zaměstnance a v závislosti na délce jejich pracovního poměru,“ říká.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.